Németország kulturális államtitkára személyesen nyújtotta át Georges Mandel családjának az értékes festményt, melyet a nácik azt követően szereztek meg, hogy 1940-ben elfoglalták Párizst.
Ezzel tartozunk a nácizmus áldozatainak - hangsúlyozta a kulturális államtitkár. Thomas Couture festménye, az Ülő nő portréja eddig Berlinben volt látható a nevezetes Gurlitt kiállításon.
Hogyan jött létre a híres Gurlitt-gyűjtemény?
A náci vezérek közül sokan "műgyűjtők" voltak, vagyis előszeretettel szerezték meg a gazdag zsidók tulajdonában levő értékes műtárgyakat. Ebben játszott fontos szerepet Hildebrand Gurlitt, aki korábban múzeumigazgató volt. Hatalmas gyűjteményt hozott össze, melyben Rubens, Dührer művek is voltak. Ezen kívül számos olyan műalkotás, melyet a nácik "elfajzottnak" neveztek. Vagy azért, mert az alkotójuk zsidó volt, vagy pedig olyan művészeti irányt képviselt, mely nem felelt meg a hivatalos kánonnak. Gurlitt ezeket a képeket eladta külföldön, hogy ily módon a náci állam keményvalutához jusson.
Hogyan került a kép Svájcba?
A világháború után a mintegy 1500 darabból álló műgyűjteményt Gurlitt elrejtette. Örökösei 2014-ben a berni múzeumnak adták azt, ami a gyűjteményből megmaradt. Innen szerezte meg az állam, mely most visszaadta a francia festő képét Georges Mandel családjának.
Ki volt Georges Mandel?
A francia Népfront-kormány belügyminisztere, aki híres volt antifasiszta magatartásáról. 1940-ben Churchill rá akarta bízni a francia ellenállás vezetését. Georges Mandel nem vállalta mondván, nem egy zsidó miniszternek kell a francia ellenállás élére állnia. Maga helyett De Gaulle tábornokot, a hadügyminisztérium államtitkárát ajánlotta, aki végül a francia ellenállás vezetője lett külföldön. Georges Mandel Franciaországban maradt: 1944-ben gyilkolták meg francia nácik nem sokkal Franciaország felszabadulása előtt.
Nicolas Sarkozy, a későbbi francia elnök Georges Mandelről írta a doktori disszertációját. Később könyvet is kiadott Georges Mandelről, akit kiváló belügyminiszternek, a francia állam mintaszerű vezetőjének és saját példaképének nevezett. Georges Mandel emlékét ma egy sugárút őrzi Párizsban. (via Le Figaro)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.