Miután a kormány nem akar változtatni a jelenlegi szabályokon, a párt beadott egy javaslatot, amely az alacsony nyugdíjúaknak kedvezne.
Elvileg tegnap óta elkezdték kiküldeni az idei nyugdíjprémiumokat, amit akkor osztanak, ha a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot. A valódi növekedésből (pontosabban a kormány becsléséből) kivonják a 3,5 százalékpontot, így idén 0,9-et kapnak, ezt pedig megszorozzák vagy 20 ezer forinttal, vagy azoknak, akik 80 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat kapnak, a nyugdíj negyedével. Ahogy arról korábban beszámoltunk, ez azt jelenti, hogy akinek 80 ezer forintnál kevesebb a nyugdíja, az nem kapja meg a maximális 18 ezer forintos prémiumot, hanem annál jóval kevesebbet.
A kormány korábban megerősítette, hogy nem kívánja igazságosabbá tenni a rendszert, az MSZP ezért kedden benyújtott egy törvénymódosítást, amely változtatna ezen – szúrta ki a 24.hu.
A szocialisták javaslata szerint a hatályos törvénnyel ellentétben nem a GDP 3,5 százalékos, hanem 3 százalékos növekedése felett biztosítanák a nyugdíjprémiumot, és egy másik számítási móddal az átlagnyugdíj alatt mindenkinek azonos összegű prémiumot adnának. Az átlagnyugdíj felett csökkenő mértékben járna a prémium, nagyjából az átlagnyugdíj háromszorosáig, annál magasabb ellátásnál nem járna prémium.
A minisztérium legutóbbi közlése szerint 130 500 forint az átlagnyugdíj, így nagyjából a nyugdíjprémium idei maximális összegét kapnák az átlagnyugdíj alatti ellátásban részesülők.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.