A román gazdák szabadulni próbálnak az afrikai sertéspestisben elhullott jószágaiktól, hogy ne kelljen levágni a még egészséges állataikat.
Az afrikai sertéspestis vírusának a jelenléte kétségbeesett akciókat vált ki a román gazdákból: az elhullott sertéseket a Dunába dobják, hogy a a többi – még egészséges – jószágaikat ne kelljen levágniuk a hatóságok parancsára – írja a Magyar Hang. Az előírások szerint ugyanis, ahol megjelenik a kórokozó, ott el kell pusztítani minden sertést, amely kapcsolatba kerülhetett vele. Európa második legnagyobb sertésfarmján, Tichileşti-ben például több mint 140 ezer sertés kényszervágását rendelték el.
A megyében további két farmon is igazolták a vírus jelenlétét. Gicu Drăgan, a Brăila megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője szerint a Duna vizében terjed a fertőzés. Hasonló a helyzet Tulcea megyében is, ahol legalább hét fertőzési gócot találtak.
A Magyar Hang az Antena 1 televízió csütörtök esti riportját idézi, amely szerint sok helyen a gazdák kétségbeesésükben levágják egészséges állataikat is, hogy legalább valamennyi pénzt keressenek a húsból.
Eddig már megsemmisítettek 130 ezer állatot, miután tizenegy megye 159 településéről jeleztek fertőzéseket.
A belügyminiszter nyilatkozata szerint ez a járvány a legsúlyosabb állatokat érintő katasztrófa, ami a második világháború óta történt az országban. A jelenlegi adatok szerint a teljes román sertésállomány csaknem tíz százalékát le kell vágni, de még mindig nem látszik a járvány vége.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.