Az egyik cég ennyit hajlandó emelni a felvásárlási áron.
Már el is kezdődött az ipari alma beszállítása a vajai Döhler Vaja Kft. feldolgozóüzemébe, miután az almatermesztők megállapodtak a társasággal a léalma kilónkénti 20 forintos felvásárlási áráról – idézi a Privátbankár a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének szakmai titkárát, Cseh Tibor Andrást. Szerinte ez az ár jóval magasabb, a vásárosnaményi Austria Juice által korábban tett, irányadó 13 forintos ajánlatnál.
A többi léüzemmel továbbra sincs megállapodás, velük szemben folytatódnak a demonstrációk. A tüntetések miatt – a Döhler kivételével – az összes feldolgozó áll, vagyis az Austria Juice Kft. vásárosnaményi és anarcsi, a Rauch Hungária Kft. nyírmadai és az Eszat Első Szatmári Almafeldolgozó Kft. mátészalkai üzemébe sem szállítanak ipari almát a gazdák.
A szabolcsi almatermelők azután kezdtek félpályás útlezárásokba és demonstrációkba, hogy az osztrák tulajdonú Austria Juice Kft. augusztus elején kilogrammonként 13 forintra hirdette meg az ipari alma átvételi árát. A gazdák szerint ez az ár rendkívül alacsony, a tüntetésekkel azt szeretnék elérni, hogy a feldolgozók legalább 25 forintra emeljék fel a léalma árát.
Raskó György, agrárközgazdász azonban keményen beszólt az almatermesztőknek, Facebook-oldalán azt írta,
a rendszerváltozás óta a magyar almatermelők közel 90 milliárd forint támogatásban részesültek az állami költségvetésből. Ebből a szabolcsi termelők 70 milliárdot kaptak, azaz a támogatások mintegy 78 százaléka nekik jutott. Ennek ellenére a szabolcsi ültetvények a legkorszerűtlenebbek az országon belül, itt termelődik meg a léalma döntő hányada, saját feldolgozóüzemük mind a mai napig nincs, de étkezési almából is versenyképtelen a társaság.
Úgy folytatta, „politikai lobbierejük viszont hatalmas volt minden kormány alatt. A 90-es évek elején Szűcs M. Sándor, Jakab Ferenc MDF-es képviselők naponta jártak a nyakamra almaügyben” – írja a volt államtitkár, aki azt is hozzáteszi, nem csak őt keresték meg, de utódait és az agrárminisztereket is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.