Gazdaság Balla Györgyi 2018. augusztus. 02. 17:00

Egy zacskó kokaint és két karton cigit találtunk Röszkén

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal hívott bennünket, nézzük meg, hogyan telik a vámosok egy napja a határon. Kollégánknak állást is ajánlottak, pedig egy kutya ezerszer gyorsabb volt nála.

Vannak itt technikai eszközök, vannak itt autók

– mutat körbe egy minden oldalról nyitott csarnokban Leopold Róbert, a NAV szóvivője. A hatóság lefoglalt járművei között álldogálunk, zöld láthatósági mellényben. Hamarosan egy játékos gyakorlatban veszünk részt, az lesz a feladatunk, hogy megtaláljuk az autókba rejtett drogot, cigarettát vagy italt. A csempészárukat ugyanoda rejtették, ahol eredetileg is megtalálták, gyári vagy utólag buherált üregekbe. 

Leopold Róbert, a NAV szóvivője.
Huszár Dávid

A Mercedestől a Suzukiig van itt minden, semmiképpen sem egy luxusautópark. A járműveket csempészet miatt vonták ki a forgalomból, vagy azért, mert nem fizették meg utánuk a vámigazgatási bírságot. Egy idő után elárverezik őket, kell ugyanis a hely az újabbaknak. Csak itt, Röszkén hetente több kocsit is félreállítanak.

Lehet kopogtatással próbálkozni, meg lehet nézni, mi van a kárpit mögött

– hangzik a vámos gyorstalpaló. Kiderül, az a jó ellenőr, akinek majdhogynem zenei hallása van, kiszúrja, ha másként szól a kaszni. Ráadásul ezt az iskolában nem is tanítják, az évek számítanak, meg a rutin. Innen szép győzni.

Csúfos bukás

Az első autónak közösen esünk neki. Feltépjük az ajtót, kopogtatjuk jobbról, kopogtatjuk balról, benézünk az ülések, a kormány, a kárpit alá, kutatunk a csomagtartóban. Hiába. Semmi.  

Gondoljanak arra, hogy a kollégák 12 órás műszakban dolgoznak

– figyelmeztet finoman a szóvivő arra, hogy vegyünk vissza a lendületből, mert lesz még itt munka bőven. Nem kell kétszer mondani. Egy idő után azt vesszük észre, hogy a csoportból egy ember kutat, a többi nézi – jó magyar szokás szerint. "Van egy olyan rossz szokásom, hogy súgok" – sétál el mellettünk, hátra tett kézzel a hivatalnok. Erre végül nincs szükség, megvan a cigaretta és a vágott dohány is, éppen a hvg.hu fotósa találta meg az egyik hátsó lámpa mögött, öt és fél perc alatt.

Huszár Dávid

Keres, keres, szimat!

– halljuk hátulról. Kiképzett pénzügyőrkutyát vezet a gazdája, mindjárt kiderül, gyorsabban megtalálja-e az elrejtett csempészárut, mint kollégám. Mindössze 14 másodpercig tart az akció, ennyi idő kellett a keresőkutyának. Mi az üregvizsgálótól a speciális tükörig mindent bevetettünk, hiába. 

Azért ez ciki – jegyzi meg az egyik tévécsatorna riportere. Csendesen bólogatunk. A kutya gazdája azt mondja, a kutyát nem lehet becsapni, olyan jeleket keres, amelyek „nem odavalók”.

– Hogy hívják? – fordulunk a németjuhász gazdája felé.

– Harley. Davidson nélkül – neveti el magát. A férfi azt meséli, még a kilencvenes évek végén járta ki a néhány hetes kutyavezetői tanfolyamot. Harley már a negyedik családtagja. Az állat ugyanis éjjel-nappal vele van.  

Huszár Dávid

Újabb próbálkozás

Ezután csapatokra oszlunk, újabb autót, egy szürke BMW-t kapunk, szintén megbuherálva, rogyásig csempészáruval.

- Mit keressünk, mit rejtettek el az autóban? – puhatolózok. Mire a rövid, de lényegre törő válasz: „kis túlzással bármi lehet”.

Úgy teszek, mint aki komolyan megtanulta a leckét: előbb akkurátusan körbejárom, majd végigkopogtatom az autót. Semmit nem hallok, ami esetleg árulkodó lenne. Ismét fotós kollégám siet segítségemre, „nyissuk ki a motorháztetőt!” – kiáltja. „Megvan!” – lendíti máris magasba a kezét, benne egy zacskó kokainnal, a légszűrőből kerül elő. A csomagot szakértői vizsgálatra átadjuk, és folytatjuk a keresést, nincs még meg minden.

Huszár Dávid

- Kérhetnénk csavarhúzót? – hangzik mögöttünk. – Csillagot, ha lehet! Mire a vámtiszt figyelmeztet, rongálni tilos. Ha valaki mégis kárt tesz egy kocsiban, annak fizetnie kell – nemcsak nekünk, hasonló esetben a pénzügyőröknek is, akik akár teljesen szét is kaphatnak egy járművet, ha úgy tartja kedvük. Igaz, a végén az utolsó csavarig újra össze is rakják. Nekünk ez biztosan nem menne.

 – Hohó! – kopogtatom a kocsi hátsóját, mintha lenne ott valami. De vaklárma. Kicsit odébb, a lökhárító mögül viszont előkerül két karton cigi, megint fotóriporterünk találja. Az egyik tiszt hozzá is fordul, hogy megtudja, csatlakozna-e hozzájuk.

Vámos kerestetik

Két hónapja van egyébként munkaerőhiány a szervezetnél. Azóta, hogy 33 szakembert lekapcsoltak a határon bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása gyanújával. A szóvivő azt mondja, átcsoportosítással próbálnak úrrá lenni a helyzeten, de a nyári forgalommal nehéz megbirkózni. Most a magyarországi oldalon viszonylag gyorsan lehet haladni, a szerb részen viszont kígyózik a sor, 20 percet biztosan ácsorogni kell. Az ott grasszáló rendőr csak legyint, „ó, ez semmi, van, amikor 2-3 órát is várnak”. Például szeptember közepén, amikor vége a nyári szabadságnak, vagy év végén, ünnepekkor.

Ezen se lesz semmi

– legyint szomorúan egy tiszt, amikor meglátja a bolgár rendszámot az elé gördülő buszon. Ő is azután került ide, a déli határra, hogy kollégáit gyanúsítottként vitték el. Azt mondja, az igazán bátrak néha cigivel, alkohollal próbálkoznak, „ritka az igazi, nagy fogás”. Arra a kérdésemre, hogy mi számít igazi, nagy fogásnak, azt feleli, „hát a kábítószer”.

Nagy forgalom, javítandó statisztika

A most ötvenéves vámuniónak köszönhetően az uniós tagállamok közötti határon nincs vámellenőrzés, és az átvitt termékek után sem kell vámot fizetni. Más a helyzet az unió külső határain, vagyis az ukrán és a szerb határszakaszon, ezek közül pedig a röszkei a legforgalmasabb. Ennek ellenére a vámosok mégis mindössze az esetek 1 százalékában kapnak jelzést arról, ha gyanús egy autó. Ez azt jelenti, hogy 100-ból csak 1 kocsit figyelnek, ami a vámosok szerint is nagyon kevés, „lehetne a statisztikán javítani”, mondják.

Huszár Dávid

Csak a röszkei határátkelőn naponta átlagosan több mint húsz autós bukik le valamivel. Volt, aki gázpalackban próbált meg alkoholt csempészni, a helyi vámosok szerint ügyesen: 20 liter tiszta szesz volt a palack alján, a szesz tetején pedig gáz. Amikor a vámosok megemelték a palackot, nem stimmelt a súlya, ez lett gyanús. Más a motortérbe rejtett aranyékszert, cigarettát, kábítószert vagy alkoholt. Az is gyakori, hogy a pótkerékben van a csempészáru, ezért, „ha a pótkerék kacsázik, és nem gurul egyenesen, kérem a kést” – árulja el az egyik tiszt, hogy mire figyel. Nyáron az alkohol és a cigaretta a sláger, ezekből próbálnak meg nagyobb mennyiséget behozni. 

Itt van a határon, zajlik az ellenőrzés, ez a tudat elkezdi nyomasztani, elkezd izzadni, elkezd remegni, próbálja valahogy a feszültséget levezetni 

– így viselkedik egy csempész, a NAV őrnagy szóvivője szerint. Gyanús az is, aki humorizál, túlzottan segítőkész vagy épp ellenkezőleg: nem tesz semmit. Az őrnagy szerint egy a lényeg: „az utasok nem profi színészek”, könnyen lebuknak.

zöldhasú
Hirdetés