Gazdaság Windisch Judit - Kaufmann Balázs 2018. július. 31. 20:00

Megnéztük a birtokot, ahol Károly herceg fiúbulikat tart

Helikopterrel érkezik Károly herceg Zalánpatakra, a helyiek szerint barátságos és a helikopterezésen kívül semmilyen úri szokása nincs. Azt mesélik, a feleségét még sosem hozta magával, a fia, Harry herceg már járt ott. Helyszíni riport Szászfehéregyházáról és Zalánpatakról, Károly herceg erdélyi birtokairól.

Még úgy is nehéz volt megtalálni Károly herceg Szászfehéregyházán lévő birtokát, hogy tudtuk, egy kék házat kell keresni.

Ez nem lehet az, mállik a vakolat

– néztünk rá az egyikre, közelebb menve azonban kiderült, megtaláltuk Károly herceg birtokát – amely a Walesi Herceg Alapítvány tulajdonában van –, a bejárat fölött ott virított a hercegi pecsét. A rezidencián lévő egyik házban étterem üzemel, így elvileg a bejárás szabad, amennyiben a herceg nincs ott.

A képre kattintva galéria nyílik!
Máté Péter

A bejáraton belépve nyoma sincs a lepusztultságnak: a kertet felújított épületek veszik körül, az emeletre falépcső vezet. Sokáig nem tudtunk nézelődni: az alkalmazott kizavart minket arra hivatkozva, hogy a felújítás miatt nagy a rendetlenség – az udvar és a ház közti kövezetet tették éppen rendbe, a kis részen feltúrt földön és néhány hiányzó kőkockán kívül más nem tűnt fel –, így fotózni nem lehetett, beszélgetni meg nem akart Károly hercegről, illetve az alapítványa által végzett tevékenységről. A romániai alapítványt 2015-ben hozták létre, hogy az örökségvédelem, a mezőgazdaság és a fenntartható fejlődés területén folytassanak oktatást.

Nemcsak a Károly herceg birtokán dolgozó nővel, mással sem értettünk szót: a faluban magyarok nem laknak, angolul pedig a kávékérésnél elakadtunk.

További képekért kattintson!
Máté Péter

Herceg ide vagy oda: a Segesvárról érkezve a faluba bevezető földút borzalmas állapotban van, a pár kilométeres szakaszt bő 20 perc alatt lehetett megtenni. A másik irányba már jobb volt a helyzet, ott épp építették az utat. Ha a herceg kényelméért tennék ezt, már bő 12 éve nekiállhattak volna: Károly herceg 2006-ban vette meg a házat a faluban.

Az Erzsébet királynő révén erdélyi felmenőkkel bíró herceg 1998-ban járt először Erdélyben, és annyira beleszeretett, hogy azóta több ingatlant is szerzett. A 2006-os vásárlás után 2010-ben lett egy birtoka, a Kovászna megyei Zalánpatakon.

Zalánpatak a térképen sem volt rajta, míg nem vett itt birtokot Károly herceg

– mondta egy alkalmazott. A birtok korábban Kálnoky Tibor grófé volt – ők barátok, tán rokonok is a herceggel –, tőle vette meg Károly herceg alapítványa. A gróf most az üzemeltetésben vesz részt – hová süllyed/emelkedik a valaha volt nemesség –, a birtok területén lévő házakat ugyanis kiadják, ha Károly herceg épp nem nyaral ott. A főépületben a hercegnek kialakított szobát nem tudtuk megnézni, abban épp vendégek voltak, de ötven euróért fejenként egy éjszakára ki lehet venni a szobát, amelyben Károly herceg is alszik.

Máté Péter

Találkoztunk azzal a munkással, aki korábban a herceg szomszédja volt, majd három év rábeszélés után eladta a házát, ami így már Károly herceg birtokának részét képezi. Préda Márton fakitermeléssel foglalkozott, az udvarán 2-3 traktor és más gépek álltak, ez pedig zavarta a légkört. Ezért kereste meg a gróf és tett vételi ajánlatot a házra, de sokáig alkudoztak. A vételárról nem beszélhet, annyit mondott, megérte az üzlet.

 

Károly herceg ide helikopterrel jár, a falutól nem messze van a leszállópálya, onnan autóval viszik, szintén nem a legsimább úton. A felújítás itt is most kezdődik. A helikopterezésen kívül nem urizál: a helyiek azt mondták, a herceg közvetlen, barátságos, kezet fog egy szénégetővel is. Mikor meghallották, hogy jön a herceg, nem erre számítottak: azt hitték, népes kísérettel érkezik, de ennek nyoma sincs.

Édesanyját még nem hozta a birtokra, ahogy felesége, Kamilla sem jelent még meg, csak Harry herceg tűnt fel a családból. Károly herceg a barátaival érkezik. „Ezek fiúbulik” – mesélte az alkalmazott, de nem lehetnek vadak, ha Harry és barátai terepmotorozása volt a leghúzósabb említésre méltó esemény.

Megtudtuk, Károly herceg – vagy ahogy helyben emlegetik, Charles – minden étkezéshez kér zöldséget, mindenből csak csipeget, nem úgy ül le, hogy jól belakjon. Protokollvendégeket nem fogad – esetleg a reptéren kapják el egy teára az ország elöljárói – a környéken kirándul, Kálnoky gróf szervezi a programjait.

A helyiek úgy emlékeznek, az elmúlt 8 év mindegyikében feltűnt Károly herceg pár napra, májusban vagy júniusban érkezik, már újságírók sem tolonganak a kapu előtt. Mindig mással fogadják: van, hogy műsort adnak a gyerekek, máskor kóstolóval kínálják érkezéskor. Pálinkát is itattak vele, egy kicsit.

 

Egy helyi azt mesélte, vitt haza földet is, amelybe virágot ültetett, a darabka elé kiírta, Zalánpatak. Károly herceg interjúban is áradozik Erdélyről: 2015 augusztusában a BBC4-es csatornának azt mondta,

Erdély lehet a kulcsa a bolygó megmentésének.

Beszélt arról is, Erdély azért tetszik neki, mert „a gazdák még mindig kézzel kaszálnak, nem tartanak többet egy-két tehénnél, és lovak által vontatott szekereken szállítják a tejet”, ezt pedig meg kell őrizni.

Károly walesi herceg helybéliekkel találkozik a székelyföldi Sepsikőröspatakon 2018. június 2-án.
MTI / Kátai Edit

Ezen, és egy, a Kálnoky gróf alapítványa által készített tanulmányon akadt ki még 2015-ben Málnás községközpont polgármestere, Kasléder József, aki szerint a trónörökös skanzenné akarja változtatni a falut. Arra panaszkodott, elvárják a helyiektől, hogy az ablakaikat ne cseréljék le termpánra, ne építsenek korszerű házakat, az utat se aszfaltozzák le, hogy a régi falukép megmaradjon.

Nem lehet visszafogni a falu fejlődését csak azért, hogy a herceg és a külföldi vendégek egy évben egyszer vagy kétszer csodálkozzanak a nyomorúságunkon.

Turisták jönnek ugyan a településre – Károly herceg birtokán azt mondták, egészen előkelő vendégeik is szoktak lenni –, de ebből a település nem húz hasznot, a fogadóban ugyanis csak néhányan dolgoznak órabéren.

A Kálnoky-alapítvány akkor közleményben utasította vissza a polgármester szavait, azt mondták, csak egy javaslatot készítettek, hogyan lehetne megőrizni vagy feljavítani a falu területén lévő építészeti értékeket.

A hvg.hu-nak nyilatkozó helyi férfi csak legyintett a skanzenné válásra, a grófnak dolgozó alkalmazott pedig azt mondta, nem tiltanak meg semmilyen felújítást, viszont a gróf alapítványa rendre pályázatokat ír ki, és támogatják a helyieket, hogy ha változtatnak a házon, azt igényes alapanyagokból tegyék.

zöldhasú
Hirdetés