Az EU-pénzek megelőlegezésével és a fejlesztések kiadásaival magyarázza a kormány, hogy már akkora a hiány, mint amit az év végére terveztek.
Az államháztartás központi alrendszere az idei első hat hónapban 1420,5 milliárd forint hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium.
Ezen belül a központi költségvetés hiánya 1476,3 milliárd forint volt, az elkülönített állami pénzalapok 15,3 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 40,5 milliárd forintos többletet értek el. Csak júniusban a központi alrendszer 233 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Az első félévi hiánnyal az egész évre tervezett 1360,6 milliárd forintos hiánycél 104,4 százaléka teljesült.
A nagy hiány egyik fő oka az, hogy a kormány megelőlegezte az uniós projektek kifizetéseit: a kifizetések június végére elérték az 1118,4 milliárd forintot, de csak 162 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe.
A kiadási oldalon az infrastrukturális fejlesztésekre fordított összegeket emelte még ki a Pénzügyminisztérium.
A bevételek közül a társasági adóból az idei év első hat hónapjában 100,2 milliárd forint érkezett a költségvetésbe, ami az előző év azonos időszakától 180,2 milliárd forinttal maradt el.
Az év első hat hónapjában 302 milliárd forinttal több áfát fizettek be, mint tavaly ilyenkor. A belföldi, az import és a dohánytermékek utáni áfa-bevétel is nőtt.
A személyi jövedelemadó bevétele az év első hat hónapjában 1050,2 milliárd forint volt, amely 128,3 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál.
A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások az év első hat hónapjában 80,5 milliárd forintot tettek ki, az összeg 4,4 milliárd forinttal alacsonyabb a korábbi év azonos időszakának teljesülésénél. A családi támogatásokra idén az év első hat hónapjában összesen 204,4 milliárd forintot fordítottak, amely a 2017. június végi kifizetésektől 3,9 milliárd forinttal maradt el. Ezt nagyrészt az okozta, hogy a családi pótlékra sokkal kevesebbet fizettek ki, mint tavaly.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.