Brüsszelt az európai járművekre kivetendő büntetővámok bőszítették fel.
Akár 300 milliárd dollár értékű amerikai árut, a teljes kivitel 19 százalékát is védővám terhelheti, ha Washington legújabb intézkedésére válaszul a kereskedelmi partnerek is piacvédő lépéseket tesznek – áll az Európai Bizottság hétfőn kiadott értékelésében. Brüsszelt különösen az bőszítette fel, hogy Donald Trump az európai járművekre is vámot akar kivetni.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium május végén vizsgálatot indított annak felderítésére, hogy nem jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot a nagymértékű jármű- és alkatrészimport. Ennek még nincs meg az eredménye, Trump mégis bejelentette: kész 20 százalékos védővámot kivetni az Európából érkező járművekre.
Ezzel kapcsolatos, hétfőn kiadott értékelésében az Európai Bizottság kiemelte: a vizsgálat nem legitim, nem tényeken alapul, és sérti a nemzetközi kereskedelmi szabályokat, akárcsak azon eljárás, amelynek nyomán Washington nemrégiben védővámokat vetett ki az acél és az alumínium importjára. A nemzetbiztonsági kockázat bizonyítása azért lenne fontos, mivel a WTO csak ebben az esetben engedi védővámok kivetését.
Brüsszel szerint az uniós autóexport nem fenyegeti az amerikai ipar és gazdaság életképességét, nem jelent veszélyt a nemzetbiztonságra, épp ellenkezőleg, hiszen az európai autógyártók közvetve és közvetlenül mintegy félmillió embernek adnak munkát az országban. A korlátozások bevezetése ezért akár 13-14 milliárdos kárt okozhat az amerikai gazdaság számára. Ehhez az is hozzájárul, hogy az importvámok növelésével nőnének az Egyesült Államokban működő gyárak beszerzési költségei, így ez gyakorlatilag a helyiek megadóztatásával érne fel.
A bizottság azt kérte az amerikai minisztériumtól, hogy az EU képviselői részt vehessenek a tárca július 19-20-i nyilvános meghallgatásán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.