Gazdaság MTI 2018. június. 13. 08:41

Úgy tűnik, Bulgáriának hamarabb lesz eurója, mint nekünk

Bulgária hamarosan beléphet az euró előszobájába, kétségek persze vannak az EU egyik legszegényebb tagországának euróövezeti csatlakozásával kapcsolatban.

Bulgária egy éven belül csatlakozik az euró előszobájának tartott ERM-2 árfolyamrendszerhez és a bankunióhoz – jelentette be Vladiszlav Goranov bolgár pénzügyminiszter.

Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) is figyelmeztette korábban Bulgáriát arra, hogy először a bankunióhoz kell csatlakoznia, és ezzel vezető bankjait az EKB ellenőrzése alá helyeznie, és csak ezután kellene belépni az ERM-2 árfolyamrendszerbe. A bolgár pénzügyminiszter szerint azonban az egyik nem feltétele a másiknak.

Vladiszlav Goranov nem fogalmazott egyértelműen azzal kapcsolatban, hogy Bulgária az eredeti terveknek megfelelően június végéig csatlakozik-e az ERM-2-höz. A pénzügyminiszter azt mondta, hogy a következő napokban tárgyalnak az EKB illetékeseivel.

Bulgária már körülbelül két évtizede az euróhoz rögzítette nemzeti valutáját, a levát, a pénzügyminiszter szerint az ország erős gazdasági fundamentumokkal rendelkezik, amelyek mindegyike megfelel az euróövezeti tagság feltételeinek.

Bulgária államháztartásában többlet van, ellenőrzés alatt áll az infláció, és az Európai Unió egyik legkevésbé eladósodottabb országa.

Elemzők szerint az EU döntéshozói közül néhányat aggasztja azonban, hogy Bulgária az egyik legszegényebb a 28 tagország között.

Az euróövezeti belépés előtt két évig kötelező ERM-2 árfolyamrendszerben egy valuta plusz-mínusz 15 százalékkal ingadozhat az ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávban. Az árfolyamrendszerhez történő csatlakozást az euróövezet valamennyi tagállamának, az Európai Központi Banknak és az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.