Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Úgy érzi, hogy Magyarországon szinte hónapról hónapra drágább minden? De azt azért ugye sejti, hogy Törökorszában rosszabb a helyzet? Dél-Szudánról meg hát... na, tudjuk. Egy friss grafikonból kiderül, hogy még az utóbbi, afrikai ország is egy 25 millió lábon járó gazdasági csodának számít a jelenlegi csúcstartóhoz képest.

Nehéz lenne túlzásnak ható címet adni bármely, Venezuela gazdaságáról szóló anyagnak. A helyzet az országban tényleg egészen eldurvult, jól mutatja ez az a Statista-grafikon is, amely a Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss jelentéséből ragadja ki néhány fontos ország inflációs helyzetét.

A venezuelai kormány már 2015 óta nem tesz közzé hivatalos adatokat az inflációról, így az IMF által közölt 13 860 százalék is csak egy becslés. Olyannyira, hogy az amerikai Johns Hopkins Egyetemen alkalmazott közgazdaságtannal foglalkozó Steve Hanke már 16 000 százalékosra teszi az elmúlt 12 havi inflációt Venezuelában.

IMF / Statista

Nem kell aggódni, mondják, a kormány a helyén van, csapataik harcban állnak. Nicolás Maduro köztársasági elnök az "imperialista agresszióval" szemben egyre csak fokozódó harchoz éppen a május 1-jei munka ünnepén adott muníciót elvtársainak. Maduro egy lépésben 95 százalékkal emelte a – 31 milliós országban 13 millió embert érintő – minimálbért. Így 2 555 500 bolívarnál már senki nem kereshet kevesebbet az országban.

Ez nagyjából havi 9500 forintnak felel meg.

További érdekességeket olvashat Venezuela képtelennek tűnő világáról Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatójának írásában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.