Rekordalacsony szintre süllyedt a líra árfolyama a dollárral szemben.
Szerdán több mint öt, május eleje óta pedig 17 százalékkal gyengült a török líra a dollárral és az euróval szemben. A deviza árfolyama ebben a hónapban csak három nap nem esett.
A líra gyengülése a jövő havi előrehozott elnök- és parlamenti választások miatti aggodalmakkal hozható összefüggésbe. Közvélemény kutatások szerint ugyanis az elnökválasztás kétfordulós is lehet, a parlamenti választásokon pedig nem biztos, hogy a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), Erdogan elnök pártja meg tudja őrizni többségét. A piacok emiatt gazdasági instabilitástól tartanak.
Az ankarai kormány másképp látja: Berat Albayrak energiaipari miniszter, Recep Tayyip Erdogan elnök veje a helyi médiában "Törökország elleni összehangolt pénzpiaci támadásról" beszélt.
A bizalomvesztésnek mindenesetre van egy politikai szála: a török jegybank vonakodik megemelni az irányadó kamatot. A kamatemelés erősíthetné a líra árfolyamát és mérsékelhetné az inflációt is, Erdogan elnök azonban gazdaságösztönző céllal a hitelkamatok alacsonyan tartását szorgalmazza.
A török jegybanki alapkamat 8,0 százalék, a 10 éves állampapír hozama 14,44 százalék, az infláció 10,85 százalék.
A dollárt szerdán 4,9295 lírán is jegyezték, ami a török líra mindenkori leggyengébb árfolyama az amerikai devizával szemben. Szerdán délelőtt 11-kor a dollárt 4,8305 lírán jegyezték, a líra 3,17 százalékos napi gyengülésével.
A líra a dollárral szemben egy hét alatt több mint kilenc százalékot, egy hónap alatt több mint 17 százalékot gyengült és 27 százalékkal áll év eleji árfolyama alatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.