Gazdaság hvg.hu 2018. április. 10. 11:55

Folytatódik a botrány a kamarában, lemondott a BKIK elnöke is

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nemrég még arról beszélt, hogy belülről próbálják ellehetetleníteni, most beadta a lemondását.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara rendkívüli elnökségi ülésén Krisán László elnök bejelentette lemondását, a kamara vezetését a májusi küldöttgyűlésen adja át – közölte a BKIK.

A BKIK elnöke úgy fogalmazott, hogy a kamara vezetését tavaly márciusban "viharos időszakban" vette át, az elnöki teendőket azzal kezdte, hogy az alapokat rendbe rakja, és ez nagyrészt sikerült.

A „viharos időszak” talán még enyhe kifejezés is: tavaly mutattunk be egy olyan, a hvg.hu birtokába került jelentést, amely szerint a kamara akkori vezetői 2014-2015-ben 80 millió forint értékű külföldi utakon vettek részt, itthon többnapos kihelyezett üléseket tartottak négycsillagos szállodákban, a gazdálkodás átláthatatlan, a kamara legnagyobb beszállítói között pedig sok az olyan cég, amelynek a tulajdonosa valamelyik BKIK-vezető. A kamara vezetője akkoriban Szatmáry Kristóf fideszes képviselő volt, akit egy botrányokkal teli tisztújításon váltottak le 2016 elején.

A vádakkal először nem foglalkozott a kamara elnöksége nyílt ülésen, csak leváltották a megbízott főtitkárt, aki napirendre vetette volna a beszámolót. Egy hónappal később azonban a vezetés visszaadta a mandátumát, ekkor lett Krisán az elnök.

Nem volt egyszerű dolga. Idén januárban már a Fővárosi Főügyészséghez fordult, mert szerinte egy kamarán belüli csoport megkérdőjelezte a jogszerű működést. Akkor azt írta, a kamara „korábbi válságaiért is felelős külső vállalkozói körök összefogtak belső érdekcsoportokkal, és módszeresen akadályozzák a BKIK jogszerű működésének fenntarthatóságát”.

A közlemény szerint Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy látta, hogy a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara teljes megújulását még nem sikerült elérni, ezért szerinte jogszabály-módosítással beavatkozásra van szükség a kamarai rendszerbe.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.