Ingatlanok sokaságára jegyzett be elővásárlási jogot az állam Tokaj-Hegyalján.
Több pincetulajdonos is olyan levelet kapott Tokaj-Hegyalján, amelyben a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal sátoraljaújhelyi járási hivatala arról értesítette őket, hogy a világörökségről szóló 2011. évi LXXVII. törvény alapján az ingatlanukra bejegyezték a Magyar Állam elővásárlási jogát – írja a Népszava.
Ez azt jelenti, hogy eladás esetén ezeket az ingatlanokat az eladó köteles felajánlani az államnak megvásárlásra, ekkor pedig az állam dönti majd el, hogy akar-e élni ezzel vagy sem. Magyarul sem családon belül, sem másnak nem lehet eladni egy pincét, csak ha az állam lemond arról.
A lap azt írja, nem csak pincesorokra, hanem a köztük lévő lakóházakra is kiterjesztették a világörökségi védettséget, és ezzel együtt az állam elővásárlási monopóliumát, holott tavaly decemberben, a jogszabály elfogadásakor Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára arról beszélt, hogy lakóházakat, termőföldeket nem érint az elővásárlási jog. A jogszabályt egyébként azzal indokolták, hogy így akadályozzák meg az értékes területeken álló ingatlanok külföldi kézbe kerülését, vagy a világörökségi területhez nem méltó felhasználását.
A helyiek attól tartanak, hogy bár most még azt ígérik, hogy az állam piaci áron élne az elővásárlási joggal, végül fillérekért sajátítanák ki az értékes ingatlanokat.
Köteles László, Komlóska LMP-s polgármestere azt mondta, ez durva beavatkozás a piacgazdaságba, az ilyen intézkedések megrengetik az emberek biztonságérzetét. Köteles szerint ha az állam megszerezte az ingatlant, akárkinek is eladhatja utána, így juttatva tokaji pincékhez a "csókosokat".
Tavaly egyébként az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Zrt. több száz kistermelőtől nem, vagy csak rendkívül alacsony áron – olykor kilónként tíz-húsz forintot ajánlva – vette át a szőlőt, akkor pedig többen is attól féltek, hogy így akarják kivéreztetni, a földjük eladására kényszeríteni a helyieket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.