Gazdaság Lengyel Miklós 2018. március. 01. 12:54

Honnan tudják a gyermekvállalásra készülő nők, hogy gazdasági bajok jönnek?

Három amerikai közgazdász, aki a National Bureau of Economic Research-nek dolgozik, arra a következtetésre jutott, hogy a nők kevesebb szülésre vállalkoznak, ha nem bíznak a jövőben. Márpedig ez történt az Egyesült Államokban a legutóbbi három válság idején: 1990-ben, 2001-ben, valamint 2007 és 2009 között.

A kutatók több mint százmillió születés dátumát vetették össze a recesszió kezdetével, és megállapították: a terhességek száma jelentősen visszaesett néhány hónappal a gazdasági válság kitörése előtt. Ezek szerint a konjunktúra kutatóknak elég lenne a terhes nők számának felbecslése ahhoz, hogy megjósolják a jövőt?

2007-ben az amerikai gazdaság jól teljesített, a tőzsdén szinte mindenki óvatosan optimista volt. A fiatal párok nem: a terhességek száma jelentős mértékben csökkent. Aztán jött a krach, összeomlott a Bear Stearns 2008 elején, majd pedig a Lehman Brothers szeptemberben- kevés gyerek született. Sőt, a párok pesszimizmusa kitartott a fellendülés időszakára is. Amikor az amerikai pénzügyi rendszert sikerült -állami támogatással- stabilizálni, és a gazdaság kilábalt a recesszióból, akkor sem születtek gyerekek nagy számban az Egyesült Államokban. A baby stop jelezte: az átlag amerikai pesszimista és nem nagyon bízik a jövőben. Érdekes módon a nagyon gazdagok viszont továbbra is jeleskedtek ezen a téren. Szinte kérkedve azzal, hogy nekik jól megy: sok gyereket is tudnak vállalni, mert az üzlet olyan jól megy.

A közgazdászok először a világháború utáni baby boom esetében mutattak rá arra, hogy egyértelmű összefüggés van a gyermekvállalási szándék és a gazdasági konjunktúra között. Ha a társadalom tagjai bíznak a jövőben, akkor szívesen vállalnak gyereket. Persze ez csak a szabad társadalmakra vonatkozik, hiszen baby boom a kelet-európai szocialista államokban is volt- parancsszóra.

De honnan tudják a gyereket vállaló nők, hogy recesszió lesz?

Ezt a kérdést járta körül a három amerikai közgazdász. A vizsgálat eredménye: a recessziónak számtalan előjele van a társadalomban, melyet a statisztika nem érzékel, de a hétköznapi emberek igen. A mikroszféra apró jelei késztetik a nőket óvatosságra. Például ha nő az elbukott hitelek száma  vagy sok embert rúgnak ki az állásából. A statisztikai átlag ezt elfedheti, de a háztartások költségvetését nem az átlag érdekli, hanem a saját helyzete. Ezért idézik helyeslőleg a tanulmányban Alan Greenspan híres mondását a válság előrejelzésről: az alsónemű kiskereskedelmi forgalmát kell figyelni!

Ha kevesebb alsónadrág fogy, akkor ez azt jelzi: az emberek nem akarnak feleslegesen költeni, de azt sem szeretnék, hogy mások ezt észrevegyék- mondta annak idején a Federal Reserve Board legendás vezetője, aki 19 éven át állt a jegybank szerepét betöltő intézmény élén az Egyesült Államokban.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?