Száznál is több cégbe szállt be az állami tőkealap-kezelő, anélkül, hogy az alapkezelési szabályzatot nyilvánosságra hozná.
Tucatjával alakultak az elmúlt hetekben olyan vállalatok, amelyekben az egyik tulajdonos az állami Magyar Fejlesztési Bank kutatási-fejlesztési és innovációs tőkealapja, a Hiventures. Számos innovatív és kevésbé innovatív elképzelésbe máris 10 milliárd forint közpénzt fektettek úgy, hogy a tőkealap kezelési szabályzatát üzleti titoknak minősítették – olvasható az e heti HVG-ben. A tempó különösen úgy szembetűnő, ha összehasonlítjuk azzal, hogy Európa nagy tekintélyű kockázatitőke-befektetői milyen ütemben helyezik ki a forrásaikat.
Volt, aki arról beszélt a HVG-nek: nem túlságosan elégedett a megállapodással, mert az állami befektetőtárs szerinte túl sok jogosultságot kapott. Ha nem jönnek be az üzleti számítások, az ötletgazda-fejlesztő minden befektetését elveszíti, ha pedig sikeres a termék, a fejlesztőt kiszoríthatják az üzletből. Még csak elővásárlási jog sem illeti meg a céltársaságokat. Legalábbis ezt támasztják alá az immár állami tulajdonossal közös cégek alapító okiratai. Ráadásul a találmány elkezd fialni, a profit 80 százaléka az államé. Egy magánbefektetőnek a kockázata tényleges kockázat, nem úgy, mint az államé, amely a közpénzt bukhatja el.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.