Félnek a kínaiaktól, úgyhogy ők is államosítanának.
A Trump-kormányzat nemzetbiztonsági stábja azt tervezi, hogy állami szerepvállalással bővítenék az Egyesült Államok 5G mobilhálózatát, amely részben állami tulajdonban is maradna.
A CNBC jelentése szerint ezt az – Amerikában különösen – szokatlan lépést az indokolja, hogy enélkül kínai vállalatok kezébe kerülne a mobilkommunikációs hálózat, ami súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentene.
Trump tanácsadói két lehetőséget mérlegelnek. Az első szerint maga az amerikai kormányzat építene meg egyetlen szupergyors, országos hálózatot, és a hozzáférésért fizetnének a szolgáltatók.
A másik opció, hogy az amerikai szolgáltatók maguk építenék egymással versenyző hálózataikat. Ez tovább tartana és drágább is lenne, viszont kevésbé zilálná szét a szektor gazdaságát.
A példátlan ötlet indoklásaként részletezik, hogy Kína domináns pozíciót szerzett a hálózati infrastruktúra működtetésében és a hardvergyártásban, és emellett a kínaiak a legjelentősebb rosszindulatú szereplők az információs térben.
"Azért akarunk hálózatot építeni, hogy a kínaiak ne hallgathassák le az amerikaiakat" – fogalmazott a Reutersnek egy magas rangú tanácsadó.
Az 5G, vagyis ötödik generációs mobilhálózat elsősorban sebességében múlja felül a korábbi infrastruktúrát. A piaci előrejelzések szerint 2023-ra egymilliárdnál több felhasználója lesz az új rendszernek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.