A tervezettnél harmadával nagyobb lett a költségvetési hiány. Sok pénzt vitt az uniós pályázatokhoz nyújtott előleg, miközben az idei évre tervezett támogatások negyedét hívták csak le. A társasági adó csökkentése, ami főként a nagyoknak kedvez, szintén csökkentette a bevételeket, de a nagy áfacsökkentések ellenére nőtt az abból befolyó bevétel. A szaktárca szerint nincs gáz
A mielőbbi sikeres megvalósulás érdekében a költségvetés változatlanul megelőlegezi az uniós támogatásokat, amire az első tizenegy hónapban az 1925,2 milliárd forintot fizetett ki, ami 518,4 milliárd forinttal haladja meg a tavalyi évben november végéig kifizetett összegeket – idézte az MTI a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményét.
Az Európai Unió viszont eddig csak 381,7 milliárd forintot utalt át a költségvetésnek, ami 141 milliárddal kevesebb az egy évvel korábbinál és az éves előirányzat 24,7 százaléka. A bevételek időarányostól eltérő teljesülésének az oka, hogy a költségvetésben eredetileg tervezettel ellentétben a kifizetések túlnyomó része előlegfizetés, ami nem számolható el a Bizottsággal – magyarázta az NGM jelentése
Az idei évtől csökkentették a társasági adót, főként a nagy cégek jól jártak, az állam kevésbé. A társasági adóbevétel az első tizenegy hónapban 467,2 milliárd forint volt, 51,3 milliárd forinttal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az áfa csökkentések viszont valóban a gazdaság szürkülését hozhatták, az általános forgalmi adóból befolyt 3207,1 milliárd forint bevétel 260,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál.
Jövedéki adóból 933,8 milliárd forint érkezett, ami 14,5 milliárd forinttal több a tavalyinál, ezen belül 33,5 milliárd forinttal több jövedéki adót fizettek az üzemanyagokra és 13,5 milliárd forinttal kevesebbet a dohánytermékekre.
A béremelések is gyarapították az állami bevételeket, a magasabb bérkiáramlás nyomán 185,8 milliárd forinttal 1739,7 milliárd forintra nőtt a személyi jövedelemadó-bevétel.
A családi támogatásokra 379,2 milliárd forintot fizettek ki a költségvetésből, ez csak 100 millió forinttal több a tavalyinál. A lakásépítési támogatásokra fordított kiadások a 168,5 milliárd forintot tettek ki, ami 36,5 milliárd forinttal magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A társadalombiztosítási alapok 44,3 milliárd forintos novemberi deficitje megközelítette az előző tíz hónap 49 milliárdnyi hiányát és abból 28,8 milliárd a nyugdíjalapra jutott.
A deficit 38,8 százalékkal haladja meg az egész évre előirányzott 1200,8 milliárd hiányt – áll a közleményben. A minisztérium szerint a 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycél biztonsággal teljesíthető.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.