Miközben otthon a korrupció elleni harc bajnokaként lép fel, Mohamed herceg, szaúdi trónörökös vásárolta meg a világ legdrágábbnak tartott ingatlanját.
Amikor 2015-ben 300 millió dollárért eladták a XIV. Lajos Kastély néven ismert palotát, a vevő kiléte ismeretlen maradt, de az ingatlant a világ legdrágább “kertes házának” nyilvánították. A The New York Times most kiderítette, hogy a 2011-ben befejezett, XVII. századi építészeti stílusban felhúzott palota tulajdonosa nem más, mint a 32 éves Mohamed herceg, szaúdi trónörökös.
Az 57 hektáros csodás parkkal, árkokkal, márványszobrokkal és szökőkutakkal körülvett kastélyban boros pince, színház, bár és aquvárium is található – mint az a Daily Mail brit lap cikkéből is kiderül. Az igazi tulajdonos kiléte azért maradt titokban, mert papíron francia és luxembourgi fedőcégek sora leplezte őt.
A New York-i újság feltárása azért is kényes Mohamed herceg számára, mert a trónörökös az idén a királyságban hatalmas korrupcióellenes kampányt indított. Reformerként állította be magát, aki közölte, véget vet az állami források nyakló nélküli elsíbolásának.
A trónörökössel kapcsolatban más luxusvásárlást is össefüggésbe hoztak mostanában. Így például egy félmilliárd dolláros jachtot, illetve Leonardo da Vinci rekordáron, 450 millió dollárért elkelt, Salvator Mundi (Világ megváltója) című festményét. Igaz, utóbbit az idén megnyílt Louvre Abu Dhabi múzeum számára vásárolta meg.
Az utóbbi hetekben Szaúd-Arábiában több száz üzletembert, herceget, volt minisztert vettek őrizetbe, akiknek a szabadságért cserébe le kell mondaniuk vagyonuk egy részéről. Állítólag a rijádi kormány 100 milliárd dollárt remél a furcsa elszámoltatásból, de egyes források szerint nem kizárt, hogy 300 millió dollar is visszacsoroghat a rijádi államkasszába. Épp annyi, mint amennyibe két évvel ezelőtt a XIV. Lajos Kastély került.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.