Gazdaság hvg.hu 2017. december. 04. 08:47

"Ha most rendeznék a választást, sok településen elmaradna" – óriási a munkaerőhiány a közigazgatásban

Az állami cégek közül a MÁV van a legrosszabb helyzetben itt jelenleg is 262 aktuális álláshirdetés fut, de az önkormányzati dolgozóknál sem jobb a helyzet, ott szinte biztosra vehető a januári sztrájk.

Ugyan a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2016 első negyedéve óta nem tud friss adatot közölni a közszféra betöltetlen állásairól, az állami szerveknél hemzsegnek az állásajánlatok, ami azt jelzi ebben a szektorban is komoly problémát jelent a munkaerőhiány.

A Magyar Nemzet hétfői cikke szerint a kormányportálon például 2014 júniusától mostanáig összesen 766 álláspályázatot hirdettek meg, ezek nagy részét a Nemzetgazdasági Minisztérium adta ki, de jelek szerint a Földművelésügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium is állandó munkaerőhiánnyal küszködik.

A Belügyminisztérium által működtetett Közigallas.gov.hu oldal szerint jelenleg összesen 3038 közalkalmazotti vagy köztisztviselői állásra lehet pályázni, ezek többsége  tanári vagy orvosi állás. Az állami cégek közül egyértelműen a MÁV-nál a legrosszab a helyzet, itt jelenleg 262 aktuális álláshirdetést lehet találni. Elég beszédes az is, hogy  hogy 35 ezer forintot kap az a dolgozó, aki új embert visz a vasúttársasághoz.

A BKV-nál sem rózsásabb a helyzet, itt főleg a sofőrhiány szembetűnő, itt már 21 éves kor fölött bárki megfelel a cégnek, akinek jogosítványa van. A Magyar Posta pedig legalább 110 alkalmazottat szinte azonnal fel tudna venni.

Az állami karrier azért sem csábító jelenleg, mert közeledés sincs a kormány és az érdekképviseletek között a bérek ügyében, ezért szinte biztos, hogy az önkormányzati tisztviselők szinte bizonyosan sztrájkba lépnek január 12–15. között.

Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke a minap azt mondta: "ha most vasárnap rendeznék a választást, sok településen elmaradna, mert már a demokrácia alapintézményeit veszélyezteti a szakemberhiány".

A pályaelhagyás fő oka szerinte a megalázóan alacsony bérezés, amelynek orvoslására a kormány kevés figyelmet fordít. Boros Péterné szerint ezért szeretnék elérni a bruttó 245 ezer forintos diplomás-minimálbér bevezetését.

zöldhasú
Hirdetés