Gazdaság hvg.hu 2017. november. 28. 17:05

Fertőzött tojást, sajtot és gyümölcsöt is találtak az uniós ellenőrök

Megjelent a RASFF éves jelentése, kiderül, milyen élelmiszerek miatt aggódtunk tavaly.

Összesen 141 magyar előállítású termék miatt érkezett 20126-ban bejelentés az EU élelmiszer-biztonsági riasztási rendszerébe (RASFF) – derül ki a szervezet éves jelentéséből. Ami az EU egészét illeti, tavaly 2993 bejelentés jelent meg a RASFF-on, ezeknek a 88 százaléka kötődött kockázatos élelmiszerekhez, a maradék pedig a nem megfelelő minőségű takarmányokra vonatkozott. A számok nem változtak jelentősen az elmúlt évekhez képest – írja közleményében a Nébih. A riasztások száma ennél jóval alacsonyabb volt: 847 esetben kellett ezt elrendelni.

Uniós szinten a legtöbb probléma a gyümölcsökkel és zöldségekkel, a mogyoró- és diófélékkel, a halakkal és halászati termékekkel, valamint az étrend-kiegészítőkkel és egyéb speciális célú élelmiszerekkel kapcsolatban mutatkozott. Az esetek nagy részében a patogén mikroorganizmusok (elsősorban baromfi- és hústermékekben), a mikotoxinok (főleg aflatoxin), a növényvédőszer-maradékok, a nehézfémek, valamint a nem jogszerűen alkalmazott összetevők okozták a veszélyt.

Az előző évben a jelentős területet, illetve sok tagállamot érintő esetek között szerepelt például az E. coli szennyezett román sajt vagy a szalmonellával fertőzött lengyel tojás ügye. Magyarországon előállított termékkel kapcsolatosan 24 esetben merült fel élelmiszerbiztonsági probléma, amely csupán 0,8%-a a 2016-ban dokumentált összes RASFF-riasztásnak. Magyarországról egyébként összesen 20 eredeti bejelentés (tehát nem egy korábbi folytatása) érkezett a rendszerbe.

Magyarországon sem annyira a zöldségekkel vagy gyümölcsökkel volt inkább probléma. Itthon leginkább az étrend-kiegészítők és különleges táplálkozási célú élelmiszerek, gabona- és pékáru termékek, valamint a baromfihús és egyéb baromfitermékek tekintetében adódott gond.

Az esetek több mint harmadában a határellenőrzésnél bukkantak a problémára, 32 százalékban pedig piaci ellenőrzéseken derült fény ezekre. Fogyasztói panasz csupán az esetek négy százalékában volt a riasztás forrása, az ételmérgezés szerencsére ennél is kisebb arányban, az összes eset 2 százaléka, 50 eset kezdődött ezzel.

A RASFF 38 éve jött létre, a célja az uniós tagállamok közötti gyors információáramlás, amelyet már egy weboldal is segít. Ebből a fogyasztók is láthatják, mely élelmiszerek bevonását rendelte el a hatóság az EU belső piacán. A Magyarországot is érintő esetek egyébként a Nébih honlapjára is felkerülnek.

A hvg.hu-n pedig itt találhatja meg a riasztásokról szóló híreket.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?