Belföldön javult a helyzet, de külföldön romlott a magyar pulykahús megítélése.
Ugyan a magyar felvásárlási árak a német és a lengyel árakhoz képest is kedvezőbbek, mégis visszesett a hazai pulykahús kivitele – írja a Magyar Pulykaszövetség a hagyományosan hálaadáskor kiadott éves beszámolójában.
Bár a tavalyi évben a pulykahús becsült 5,5-6 kilós egy főre jutó éves fogyasztásával Magyarország már nem számít a világ élvonalába tartozó fogyasztónak, ez az érték még mindig magasabb, mint az EU 28 országának átlagos fogyasztása (3,8 kg/fő/év). A pulykaszövetség beszámolója szerint a belső kereskedelem bővülését az áfacsökkentés is elősegítette.
A január-augusztusi időszakban belföldi értékesítés alapján számított fogyasztásban jelentős növekedés tapasztalható. Az első 10 hónap eredménye megközelítőleg annyi lesz, mint a teljes tavalyi évben, így az egész évre vetített fogyasztás a novemberi és a karácsonyi eladásokkal még növekedni fog. „Összességében belföldön 10 százalékos fogyasztásbővüléssel kalkulálunk 2017-ben, ugyanakkor az éves teljesítményünk elmarad a tavalyi év termelési adataitól” – jelentette ki Erdélyi István, a Magyar Pulykaszövetség elnöke.
Erre az a hazai szárnyasállományt is feldúló madárinfluenza a magyarázat. A 2016 végén bevezetett korlátozó intézkedések következtében ugyanis a magyar termelők több fontos exportpiacot elvesztettek. Ilyen Japán, Dél-Korea és Dél-Afrika is. A lengyel pulykaágazat erősödése sem tett jót, amely szintén visszavetette a magyar exportot.
Az élőpulyka-árakban további csökkenés várható az év hátralévő hónapjaiban a lengyelországi élőállat kínálat miatt. Némi áremelkedésre 2018 első negyedéve után lehet számítani, elsősorban a német állatvédelmi szabályozások változásai (telepítési sűrűség csökkentése, csőrkurtítás elhagyása stb.) miatt. A piac stabilitását az is erősítheti, hogy Japán és Dél-Korea ismét feloldotta a madárinfluenza miatt bevezetett behozatali korlátozását a magyar pulykahús előtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.