Egy brit startup felfedezte, hogy az amúgy szemétbe kerülő kávézacc tökéletesen alkalmas a buszok üzemeltetésére.
Újrahasznosított kávézaccal működő buszok jöhetnek Londonban, a projektet kitaláló Bio Bean nevű londoni startup cég, a Shell és az Argent Energy közös kivitelezésében, írja a CNN. Az innováció lényege, hogy az amúgy a szemétbe kerülő kávéhulladékot üzemanyaggá alakítják, melyet aztán a piros emeletes buszokban használnak fel. A zaccot a kiszárítják, kivonják belőle az olajat, majd más üzemanyagokkal keverik, és így jön létre a B20 bioüzemanyag. Azt pedig további átalakítások nélkül felhasználhatják a dízelüzemű buszok működtetésére.
A Bio Bean 6000 liter kávéolajat állított elő a londoni közlekedési vállalat számára, írja a qubit. Ez a mennyiség pedig egy éven át elég egy emeletes busz üzemeltetésére. "Ez egy szuper alkalom a hulladék újrahasznosítására és egyben egy eddig nem használt üzemanyag újrahasznosítására" – mondja Arthur Kay, a bio-bean startup alapítója. Becslésük szerint ugyanis csak Nagy-Britanniában évente félmillió tonna kávézacc keletkezik, aminek a nagy része hulladéklerakókban végzi. A kávézacc hőtermelő képessége pedig kitűnő, így ha a projekt beindul, remek kombinációja lesz a hulladék újrahasznosításnak és a zöld üzemanyag terjedésének.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.