Egy törvénymódosítás szerint az eszközkezelőtől a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz kerülnének a bajba jutott adósok lakásai.
A parlament előtt fekszik egy Semjén Zsolt által jegyzett törvényjavaslat, amely szerint a Nemzeti Eszközkezelőnek nem kell majd nyilvános pályázaton, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal árverési felületén meghirdetnie az üres lakásokat, ehelyett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vehetné majd át őket – írja a Magyar Nemzet. Eddig ugyanis az eszközkezelőnél a céggel szerződésben álló bérlők és a szociálisan rászorulók nyilvános pályázaton pályázhattak a lakásokra, ez változna most meg.
Ha ugyanis megszavazzák a törvényjavaslatot, akkor kikerülnének a szabályozásból a nyilvános árverésről szóló előírások. A módosítás ehelyett azt írná elő, hogy az eszközkezelő a megüresedett ingatlanokat a "közcélú hasznosítás érdekében" a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek (MNV) adja át. Ez egyben azt is jelentené, hogy egyúttal "részlegesen megszűnne" a vagyonkezeléssel kapcsolatos szerződés is.
A törvénymódosítást az Azénpénzem.hu szakportál szúrta ki, de egyelőre nem világos, hogy mit takar "a közcélú hasznosítás", vagy a vagyonkezelés "részleges megszűnése". A portál szerint arról lehet szó, hogy ezt követően megszűnne az eszközkezelő bérlőkijelölési jogosítványa, az MNV pedig úgy és annak adhatná oda a lakást, akinek akarja.
A másik jelentős változtatás a javaslat szerint az lenne, hogy az eszközkezelő minden korlátozás, azaz nyilvános pályázat nélkül, illetve az elektronikus értékesítési felület kikerülésével értékesíthetné az ingatlant a hiteladós, a zálogkötelezett, vagyis az esetek jó részében a bajba került hitelfelvevő számára a visszavásárlás lehetőségének felajánlásával.
A jelenlegi szabályok szerint egyébként akkor jogosult az eszközkezelő szolgáltatásának igénybevételére a bajban lévő adós, ha a hitelszerződés megkötésekor az ingatlan forgalmi értéke nem haladta meg a húszmillió – Budapesten és az agglomerációban a 25 millió – forintot, és a kölcsön ennek 25 és 90 százaléka közé esik. További feltétel, hogy a szerződést 2014 előtt kössék, s az adós legalább 180 napja nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket, illetve számos szociális feltételnek kell megfelelni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.