Az amerikai légierő droglaborokat bombázott Afganisztánban. A tálibok állítják, hogy ott nem állítanak elő kábítószert, ahol az amerikaiak lecsaptak. Sok civil veszthette életét a támadásban.
Az Egyesült Államok légiereje hétfőre virradóra kábítószerek gyártására használt laboratóriumokat bombázott Afganisztánban. A radikális iszlamista tálibok elleni műveleteket most először terjesztették ki a droggyárakra – jelentette be John Nicholson tábornok, a dél-ázsiai országban állomásozó amerikai erők főparancsnoka.
Nicholson az afgán vezérkari főnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a déli fekvésű Hilmend tartományban az afgán hadsereggel közösen kivitelezett művelet a tálibok pénzügyi bevételi forrásait célozta Donald Trump amerikai elnök augusztusban meghirdetett új afganisztáni stratégiájának részeként.
Hilmend az iszlamista lázadók fellegváraként az afganisztáni máktermesztés központja, amely 80-90 százalékát adja a világszerte előállított ópiumnak. A tálibok nemcsak megadóztatják a máktermesztést, de a kábítószer-csempészetből is kiveszik a részüket, ami eltérő becslések szerint körülbelül évi 400 millió dolláros bevételhez juttatja őket. Úgy tudni, újabban a drogelőállításba is beszálltak.
A tábornok szerint a tálibok egyre inkább bűnszervezetként kezdenek működni. "Azért harcolnak, hogy továbbra is bevételhez juthassanak a kábítószer-kereskedelemből, illetve más bűncselekményekből" – tette hozzá.
Kari Juszuf Ahmadi, a tálibok szóvivője cáfolta, hogy a Nicholson által említett térségekben drogtermelés folyna. Állítása szerint az Egyesült Államok így próbálja elrejteni, hogy valójában polgári személyek ellen hajtott végre légicsapásokat.
Hilmend tartomány egy névtelenséget kérő tisztségviselője elmondta: a bombázásoknak feltehetőleg civilek is áldozatul estek. "A legtöbben, akik ilyen gyárakban dolgoznak, civilek" – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.