Az ügyintézés lassulása az exportot veszélyezteti az ágazati szereplők szerint.
Belső vizsgálatot folytat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azzal kapcsolatban, miért lassult le az exportra szánt szántóföldi vetőmagok minősítése és okmánykiadása az utóbbi időszakban – írja az Agrárszektor. A lassulás a portál szerint évi több tízmilliárdos kivitelt veszélyeztet, elsősorban a takarmánykukoricánál.
A hivatal megerősítette a vizsgálat tényét, kiemelte azonban, hogy éves terv szerint végzett belső auditról van szó, amellyel a szervezet hatékonyságát kívánják javítani. Ágazati szakértők szerint azonban vizsgálat nélkül is sejtik a lassulás okát: a bürokráciacsökkentő kormányzati intézkedések nyomán a megyei kormányhivatalokban, illetve a Nébihnél csökkent a minősítéssel foglalkozó szakemberek száma, így az ügyintézési idő növekedett. Emiatt félő, hogy a nagy nemzetközi cégek más országokba viszik a vetőmagtermelést, ami elsősorban a takarmánykukoricánál – évi több tízmilliárd forintnyi exportot veszélyeztet.
A Nébih tapasztalatai szerint ugyanakkor az elmúlt egy-másfél évben átlagosan csak néhány nappal hosszabbodott az ügyintézési idő a megelőző évekhez képest, ráadásul ezt is inkább az magyarázza, hogy az elmúlt időszakban évi 10-11 százalékkal nőtt az exportra szánt vetőmagtételek mintaszáma.
További részletek az Agrárszektor cikkében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.