Alig van kézfertőtlenítő a kórházakban, pedig sokan halhatnak meg kórházi fertőzésben. Fiatal orvosok (RESZASZ) akcióztak is emiatt, most kiderült, hogy akár önálló finanszírozást kaphat az infekciókontroll – írja a Medicalonline.
Az internetes szaklap a NEVES Betegbiztonsági Fórumon elhangzottakból idézve írta, hogy módszertani levelek készülnek a kórházi ellátással összefüggő műtéti sebfertőzések, pneumónia, véráramfertőzés és húgyúti fertőzések megelőzésére. Antmann Katalin, az SE Kórházhigiénés Osztályának főorvosa szerint a helyzetértékelést követően a járó- és fekvőbeteg-ellátók számára is készül antibiotikum stewardship és képzési módszertan is.
Mindehhez Belicza Éva azt is hozzátette, a tervek között szerepel, hogy az IC tevékenységet kiemelik a HBCS-ből, és mindent, ami ehhez kapcsolódik – pl. kézhigiénés vagy sterilizáláshoz szükséges eszközök stb. – önállóan finanszíroz majd a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), egyidejűleg ellenőrizve is, hogy ezt a keretet megfelelően használják-e fel az intézmények.
Dénes Tamás, a RESZASZ elnöke is tud a tervezett projektről, de nem avatták be az egyébként a katasztrofális helyzetre felhívó szervezetet a részletekbe. Csak annyit tudnak, hogy lesz pénz a kézfertőtlenítőkre is.
Időközben megtudtuk, hogy a projekt már meg is kezdődött a nyár végén. Már februárban megjelent az uniós pályázat, ez indult el pár hete, ennek egy része a kézfertőtlenítés megoldása az egészségügyi intézményekben. Azt is megtudtuk, hogy a projekt során egy olyan szemlélet teremtenének meg, amelynek segítségével a dolgozók felismerik a veszélyforrásokat a tevékenységek végzése során és javaslatokat fogalmaznak meg kivédésükre. Ebben a programban a kézhigiéné, az antimikróbás szerek helyes alkalmazására is kidolgoznak módszereket. Csak azt nem sikerült egyelőre kideríteni, hogy mikor lesznek kézfertőtlenítők a kórházakban. Talán jut azokra is a program 11 milliárd forintos keretéből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.