Gazdaság hvg.hu 2017. október. 06. 10:21

Rétvári szerint több a tanár, de az iskolák ezt nagyon nem így látják

Rétvári Bence már többször bizonyította, hogy határozottan képes olyanokat állítani, amiknek a valósághoz nem sok köze van. Most például az M1-ben azt mondta, hogy a béremelések, illetve az életpályamodell bevezetésének hatására az elmúlt években több ezerrel nőtt a pedagógusok száma.

Számokkal is hitelesítette a kijelentését, miszerint az elmúlt években (hogy pontosan mit jelent az elmúlt évek, azt nem fejtette ki) 11,5-ről 10,3-re csökkent az egy pedagógusra jutó gyerekek száma. Mindez – látva az aggasztó demográfiai adatokat – persze igaz lehet, de attól még a tény az, hogy nagyon sok iskolában, több mint egy hónappal a tanévkezdés előtt sincsenek feltöltve az álláshelyek.

A közigazgatási állásportálon már „bármely szakos” tanár, vagy csak egyszerűen „tanár” állások betöltésére is találunk példákat.

Most összesen 641 tanári állást hirdetnek az oktatási intézmények. Leginkább nyelvszakos, informatika, matematika, természettudomány, testnevelő szakosban van hiány.

A legtöbb tanár Budapestről hiányzik, itt 148 helyet szeretnének betölteni, Pest megyében 115-öt. A többi megyében is többnyire tucatnyi üres tanári álláshely van.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.