A munkaerőhiányt aligha oldják meg a szövetkezetekbe tömörülő nyugdíjasok, a cégek azonban jól járnak velük – írja az e heti HVG.
Müzlicsomagolás óránként bruttó 800 forintért, konyhai kisegítés 733 forintért, asszisztálás a Mikulásgyárban 1050-ért – ilyen állásokat ajánlanak a nyugdíjas-szövetkezetek. Azóta, hogy a törvény július elején életbe lépett, kéttucatnyi alakult az új fajta tömörülésekből.
„Megbolondulnak attól, hogy a négy fal között töltik a napot a nyolcadik emeleti panellakásban, pénzük nincs, a gyerek Svédországban él, az unokát legfeljebb Skype-on simogathatják” – mondta a HVG-nek Szendrői Jenő, a nyíregyházi Újra Munka Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet egyik alapítója. A társaság másfél hét alatt több mint 60 nyugdíjast trombitált össze, akik napi négy-hat órás munkára vágynak. Akad köztük könyvvizsgáló, sofőr, sőt egy 76 éves autószerelő is.
Remek lehetőséget nyújt a konstrukció az adóoptimalizálásra, de a megtakarított közterhekből juthat a dolgozó nyugdíjasnak is. „Ha a megspórolt 23 százalékot megfelezi a cég és a szövetkezet, pár ezret még a dolgozó nyugdíjasnak is oszthatnak, így mindenki jól jár” – számol egy szakember, aki úgy véli, a szövetkezeti jutalék fejenként 10 ezer forint fölött lehet.
Elsősorban az iskolaszövetkezetek profitálhatnak az újabb csoport bevonásából. Nem véletlen, hogy az elsők közt létrejött tömörülés, a Szomszédok éppen a Meló-Diák bázisán működik.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.