Az emberek alig fele ért el elfogadható eredményt a pénzügyi ismeretek felmérésében. A kamatszámítás és az infláció megértése is problémát okoz.
Alapvető pénzügyi ismeretek hiányoznak sok embernél – derül ki az OECD most publikált felméréséből. A tanulmány arra a megállapításra jutott: a G20-országokban az emberek 52 százaléka ért elfogadható módon a pénzügyekhez. A legjobban Franciaország, Norvégia és Kanada áll, a legrosszabb helyzetet pedig Argentínában, Olaszországban és Szaúd-Arábiában mérték.
A megkérdezettek nagyjából fele volt csak képes kamatot számolni, a kamatos kamat pedig az emberek közel 60 százalékán már kifogott. 47 százalék nem tudta, hogy mi az összefüggés a pénz vásárlóértéke és az infláció között. Ami viszont pozitívum: öt emberből négy megértette, hogy mi az összefüggés a hozam és a kockázat között.
Arra a kérdésre, hogy a család készít-e saját költségvetést, ötből csupán hárman válaszoltak igennel. Meglepetés az is, hogy az emberek negyede vásárlás előtt nem gondolja át, hogy megengedheti-e magának a kiadást – más kérdés, hogy ez jelentheti azt is, hogy gondolkodás nélkül tudja, hogy lesz rá pénze.
A mostani felmérésben magyar eredmény nem szerepel. A saját pénzügyi tudásunkat egy tavalyi OECD-kutatás alapján próbálhatjuk meg valahova elhelyezni ezen a listán: az akkori eredmények alapján jóval elmaradunk a G20-átlagtól, a magyarok alig 25 százaléka érte el a minimálisan elfogadható szintet a felmérésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.