Kína lehagyta az USA-t, de Trumpot ez hidegen hagyhatja
Kína a megújuló forrásokból előállított energia termelésében 2016-ban megelőzte az Egyesült Államokat a BP olajtársaság hétfőn kiadott legfrissebb Statistical Review of World Energy című tanulmánya szerint.
A megújuló energia mennyisége tavaly a valaha feljegyzett legnagyobb mértékben, 14,1 százalékkal emelkedett. Csak négy százalékát teszi ki ugyan az elsődleges forrásokból előállított energiának, a teljes növekedésnek azonban egyharmadát adta.
A megújuló forrásokból előállított energia globális növekedésének 40 százalékát pedig Kína produkálta, azaz egymaga többet, mint az OECD tagországok együttesen.
Kína emellett tavaly meg is előzte az Egyesült Államokat, mint a világ legnagyobb energiatermelője megújuló forrásokból – mondta Spencer Dale, a BP vezető közgazdásza.
Kínában növekedett a legnagyobb mértékben a vízenergia- és az atomenergia-termelés is. A globális vízenergia-termelés 2016-ban 2,8 százalékkal emelkedett, ennek 40 százalékát Kína adta.
A globális atomenergia-termelés 1,3 százalékkal nőtt tavaly, ami 9,3 millió tonna olaj energiaértékének a kiváltásával egyenlő, és ezt szinte teljes egészében Kína hozzájárulásának volt köszönhető.
A globális szén-dioxid-kibocsátás az elmúlt három évben alig változott, 2016-ban 0,1 százalékkal növekedett. Kínában viszont tavaly 0,7 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás.
"Kína szén-dioxid-kibocsátása az elmúlt két évben már csökkent, azt követően, hogy a megelőző tíz évben viszont 75 százalékkal növekedett" – közölte Spencer Dale, aki szerint a már beindult csökkenés jórészt a javulás tartósságát garantáló strukturális változásoknak tulajdonítható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.