Gazdaság hvg.hu/MTI 2017. július. 04. 21:17

Most jöhet az igazi botrány: a német nyomozók megszerezték a Panama-papírokat

Megszerezte a német bűnügyi hivatal a több százezer offshore cégről szóló adatbázist, most vizsgálódnak, hol találnak törvénytelenségeket.

A német szövetségi bűnügyi hivatal megszerezte a Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda Panama-papírok néven is ismert kiszivárogtatott adatbázisát, amely több mint 200 ezer offshore cégről tartalmaz információkat. A 2,6 terabájt nagyságú adatbázist kiértékelik, és utánajárnak az iratokból kibontakozó mindazon ügyeknek, amelyek a büntető-, vagy adójogi visszaélésre utalnak.

A közleményben nem szerepel, hogy miként jutottak hozzá az adatbázishoz. A Bild azt írta, hogy a Panama-papírokat megvásárolták, ötmillió eurót fizettek értük. A Süddeutsche Zeitung és két regionális közszolgálati médiatársaság  közös tényfeltáró munkacsoportjának berlini kormányzati forrásai megerősítették a Bild értesülését.

A 2016 áprilisában kirobbantott offshore-botrány alapját jelentő dokumentumokat a sajtónak szivárogtatták ki, és feldolgozásukat az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) keretében kezdték meg. A Panama-papírok vádemelések ezreit eredményezhetik, ha a hatóságok rendelkeznének a dokumentumokkal - emelte ki akkor az iratokat kiszivárogtató névtelen forrás. Hozzátette, hogy az ICIJ és partnerei teljes joggal tagadják meg az iratok kiadását, "én azonban lehetőségeim keretei között hajlandó vagyok az együttműködésre a hatóságokkal". Ehhez viszont biztosítani kell a kiszivárogtatók védelmét.

Az offshore gazdasági társasági forma önmagában nem törvényellenes, de alkalmas lehet adókerülésre, vagyon, jövedelem elrejtésére vagy tranzakciókban résztvevő személyek vagy szervezetek leplezésére. A Panama-papírok révén eddig világszerte nagyjából száz hatósági eljárás indult, és kiderült számos politikus érintettsége, köztük Sigmundur Gunnlaugsson volt izlandi kormányfőé, aki belebukott a botrányba.

Az eddig nyilvánosságra kerül iratok már korábban kereshetővé váltak – ekkor átnéztük az adatbázist és számos magyar vonatkozást találtunk.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.