Nem fordítunk elég figyelmet a versenyképességre, elhibázott a multicégek idecsábításának stratégiája, és az uniós gazdagok tagállamok kezdik megunni, hogy a forrásokat az új tagállamok nem a felzárkóztatásra fordították.
A CEU elleni támadások téves hivatkozásokra alapulnak, a magyar gazdaság a közepes fejlettség csapdájában rekedt, a versenyképesség területén előrelépésre van szükség, az uniós források nem jutottak el a gazdaságba – Csaba László súlyos megállapításokkal teli interjút adott a Magyar Nemzetnek. A CEU oktatója szerint a CEU-t ért támadások a nyilvánosság előtti hitelrontás minősített esetének minősülnek. A magyar gazdaság most a közepesen fejlett gazdaságok sorába illeszkedik: a növekedés üteme hosszabb távon is alacsony maradhat. Mindennél fontosabb lenne a versenyképesség növelése, erre létre is jött a versenyképességi tanács, de Csaba szerint félő, hogy a politikai érdekek itt is felülírják a gazdaságiakat.
Olyan nemzetközi cégeket kéne idecsábítani, amelyek a fejlett technológiát hozzák be az országba – "nem az összeszerelésre kell berendezkedni". A felét költjük kutatás-fejlesztésre, mint az uniós átlag, ezért a tehetséges kutatók elmennek. A versenyképességünk romlik, miközben a régiós versenytársak megelőztek minket. Az EU-s nettó befizető tagállamok pedig kezdik megunni, hogy a felzárkóztatásra szánt pénzeket fölöslegesen adják. Alapvető hiba, hogy nincsenek ciklusokon átívelő programok, választásonként újrakezdünk mindent, ez abban sem segít, hogy kialakuljon egy bizalom a kormányok iránt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.