Ma szavaz az Országgyűlés a jövedéki adóról szóló törvény módosításáról, amellyel például a konyakos meggyet is előállító csokoládégyártóknak kedveznének – írta a Világgazdaság.
A módosítás elsődleges célja, hogy a lé nélküli alkoholos gyümölcsfelhasználás esetén a hatályos szabályozáshoz hasonlóan jövedéki engedély nélkül történhessen a csokoládégyártás – közölte a VG szerint Tállai András, az adóhivatalt is vezető államtitkár.
A módosító javaslatban szereplő indoklás szerint „az alkoholos lében áztatott, lecsepegtetett vagy szikkasztott és csokoládégyártáshoz felhasználandó gyümölcs bár jövedéki terméknek minősül, minimális a vele kapcsolatban elkövethető visszaélés kockázata”.
A javaslat szerint ezért nincs szükség adóraktári engedélyre, és „az alkoholos gyümölcsöt előállító adóraktár az adófizetési kötelezettség alól mentesülve értékesítheti a terméket”.
Réczei Géza adószakértő szerint ideje volt már tisztázni ezt a kérdést, ugyanis az alkohollal érintett termékeket adóraktárban kell kezelni, ezért pontosítani kellett, hogy mi legyen a lé nélküli alkoholos gyümölcsökkel.
„Ez nem egy klasszikus jövedéki termék, amit palackoznak, és meg lehet inni, hanem másodlagos termék, tehát érdemes ezt kivenni az adóraktári kötelezettség alól”
– mondta a Winkler, Barna és Társai Ügyvédi Iroda adószakértője, aki szerint ez egyfajta könnyítés az érintett cégeknek.
„A törvénymódosító javaslat értelmében abban az esetben, ha a csokoládé töltéséhez a csokoládégyártó az alkoholba áztatott gyümölcsöt beszerzi, és nem maga végzi ennek az alkoholos gyümölcsnek a gyártását, nem szükséges adóraktári engedéllyel rendelkeznie” – válaszolta Fülöp Attila, az EY Magyarország adóüzletágának szakértője.
A bonbonmeggy-gyártók így adóraktári engedély beszerzése nélkül folytathatják tovább működésüket. A szakértő viszont kiemelte, a likőrrel töltött édességekre ez már nem igaz, mert itt magát az alkoholt szerzik be és használják fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.