Az államháztartás maastrichti adóssága 2016 végén 25 922 milliárd forint, a GDP 73,9 százaléka volt - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján.
A névértéken számításba vett konszolidált bruttó adósság a negyedik negyedévben 39 milliárd forinttal nőtt, de a GDP-hez viszonyítva 0,4 százalékponttal csökkent.
A forint árfolyamváltozása 53 milliárd forinttal növelte az adósság folyó áron számított értékét, amit a nettó hiteltörlesztés 14 milliárd forinttal mérsékelt – közölte az MNB.
A 2015 végi 25 402 milliárdról 520 milliárd forinttal nőtt az államháztartás konszolidált bruttó adóssága tavaly, a GDP arányában viszont 0,8 százalékponttal csökkent – derül ki a jegybank jelentéséből.
2016 első negyedévének végén 26 156 milliárd forinton tetőzött a folyó áron számított adósság, amikor a GDP-arányos ráta 76,5 százalékos volt, ahonnan a második negyedév végére 75,0 a harmadik negyedévben pedig 74,3 százalékosra csökkent.
Az előző negyedévi jelentős, 346 milliárd forintos többlettel szemben az államháztartás 705 milliárd forint, az időszakra eső GDP 7,3 százalékának megfelelő hiánnyal zárta a negyedik negyedévet.
Ezzel a finanszírozási oldalról számított egész éves hiány 444 milliárd forint a GDP 1,3 százaléka lett.
A negyedik negyedévre vonatkozó adatokhoz az MNB saját GDP-becslését használta – jegyezte meg jelentésében a jegybank. A tavalyi negyedik negyedévben a központi kormányzat finanszírozási igénye 594, a hely önkormányzatoké 92, a társadalombiztosítási alapoké 19 milliárd forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.