Újabb adóelkerülési kiskapuk zárulnak be azzal, hogy Magyarország is csatlakozik az OECD multinacionális vállalatok adóelkerülési és agresszív adótervezési gyakorlata ellen fellépő információcsere egyezményéhez - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Ötven ország csatlakozott a multilaterális megállapodáshoz, amely biztosítja a transzferárazással - az egymással kapcsolatban álló vállalkozások közötti árakkal - kapcsolatos országonkénti jelentések (Country-by-Country Report) adóhatóságok közötti cseréjét.
Ennek alapján a részes államok adóhivatalai meghatározott (évi 750 millió euró csoportszintű éves árbevétel feletti) multinacionális vállalatcsoportok egyes adatait évente automatikusan megosztják egymással.
Az adatoknak köszönhetően - amelyek többek között tartalmazzák a munkavállalók számát, a bevételt, a nyereségadót, a globális jövedelemallokációt - az adóhivatalok fel tudják mérni a szokásos piaci ár megállapításával, az adóalapcsökkentéssel és profitátcsoportosítással kapcsolatos kockázatokat, és fel tudják tárni a saját költségvetésüket megillető közteher nagyságát - írta az NGM.
A beérkező adatokkal a NAV kockázatelemzői még pontosabban ki tudják szűrni, hogy melyik multicégnél érdemes vizsgálódni.
A kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek és a transzferárakra vonatkozó ellenőrzések eredményesek, ezt igazolja a statisztika is - írták. Csak 2015-ben 850 ellenőrzés fejeződött be, ezek 89 százaléka tárt fel hiányosságot, a revízió eredménye 40 milliárd forint nettó adókülönbözet volt.
Így a jövőben a transzferárakkal trükközők nemcsak a hatékony ellenőrzéssel, hanem azzal is számolhatnak, hogy a megállapodásnak köszönhetően napra kész és pontos adatai lesznek a multicég minden egyes leányvállalatáról a NAV-nak.
A megállapodást még az Országgyűlésnek ratifikálnia kell, amely várhatóan 2017 elején megtörténik, így már az idei, 2016-os évet érinti a jelentéstételi kötelezettség - tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.