Gazdaság hvg.hu 2016. december. 22. 11:55

Nagybirtokos eset – gyarapodó képviselői földvagyonok

Egyre divatosabb a földvagyon a parlamenti képviselők között, ami azt is mutatja, a hirtelen meggazdagodásról átálltak a hosszabb távú befektetésekre. De nehéz pontos képet kapni a valós vagyonokról, mert a képviselők közt divatja van annak is, hogy családtagokra írassanak földtulajdont. Amelyek nem nyilvánosak.

Egyre több a földbirtokos a Parlamentben, mintha szépen lassan visszaérnénk a 19. századi mikszáthi időkhöz. A HVG vonatkozó cikke végignézi, miként változott a vagyonos emberek karaktere a Parlamentben 1990 óta a gazdag vállalkozóktól a gazdag képviselőkig. A képviselői juttatások emelkedésével egyre gazdagabb képviselők pedig egyre inkább a mezőgazdaság felé fordulnak, egyre több a földtulajdonos, ami hosszú távú befektetés, nem a gyors pénzszerzésről szól.

A földtulajdonok valós mértékét nehéz átlátni, mert a képviselők előszeretettel íratják a földtulajdon egy részét rokonokra, családtagokra, akiknek nem nyilvános a vagyonbevallásuk. Még így is van milliárdos fideszes képviselő: Farkas Sándor, akinek a Kinizsi 2000 Mezőgazdasági Zrt.-ben élvezett 37 százalékos tulajdona milliárdos értékű. A másik végen említhető Mesterházy Attila volt MSZP-elnök, aki egy 15 négyzetméteres rétet is bevallott vagyonbevallásában. De Kubatov Gábortól L. Simon Lászlón át Seszták Miklósig elég sok tízmilliós cégvagyont tudott a lap táblázata felsorolni.

További részletek az e heti, dupla HVG-ban!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.