Egyre divatosabb a földvagyon a parlamenti képviselők között, ami azt is mutatja, a hirtelen meggazdagodásról átálltak a hosszabb távú befektetésekre. De nehéz pontos képet kapni a valós vagyonokról, mert a képviselők közt divatja van annak is, hogy családtagokra írassanak földtulajdont. Amelyek nem nyilvánosak.
Egyre több a földbirtokos a Parlamentben, mintha szépen lassan visszaérnénk a 19. századi mikszáthi időkhöz. A HVG vonatkozó cikke végignézi, miként változott a vagyonos emberek karaktere a Parlamentben 1990 óta a gazdag vállalkozóktól a gazdag képviselőkig. A képviselői juttatások emelkedésével egyre gazdagabb képviselők pedig egyre inkább a mezőgazdaság felé fordulnak, egyre több a földtulajdonos, ami hosszú távú befektetés, nem a gyors pénzszerzésről szól.
A földtulajdonok valós mértékét nehéz átlátni, mert a képviselők előszeretettel íratják a földtulajdon egy részét rokonokra, családtagokra, akiknek nem nyilvános a vagyonbevallásuk. Még így is van milliárdos fideszes képviselő: Farkas Sándor, akinek a Kinizsi 2000 Mezőgazdasági Zrt.-ben élvezett 37 százalékos tulajdona milliárdos értékű. A másik végen említhető Mesterházy Attila volt MSZP-elnök, aki egy 15 négyzetméteres rétet is bevallott vagyonbevallásában. De Kubatov Gábortól L. Simon Lászlón át Seszták Miklósig elég sok tízmilliós cégvagyont tudott a lap táblázata felsorolni.
További részletek az e heti, dupla HVG-ban!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.