Még többet csúsznak a cégek a számlafizetéssel
A számlafizetés átlagos határideje 1,5 nappal 27,5 napra nőtt 2016 harmadik negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, a késve fizetett számlák részaránya 0,7 százalékponttal 33,44 százalékra nőtt - közölte felmérése alapján az üzleti információ-szolgálatató Bisnode Magyarország.
Az átlagos fizetési késedelem a harmadik negyedévben 17 nap volt, szemben a 2014 és 2015-ös 15 nappal.
A legkisebb fizetési határidővel dolgozó vállalatok a harmadik negyedéves adatok alapján az oktatás, művészet, szórakoztatás és a szabadidős tevékenységgel foglalkozó cégek voltak, ahol az átlagos számlafizetési határidő nem érte el a 15 napot.
A legnagyobb fizetési határidővel (40 nap felett) továbbra is a gép-, vegy- és a számítógépiparban, az elektronikai, optikai termékek gyártóinál kell számolni.
A fizetési határidők regionálisan is jelentősen eltérnek, 24-32 nap között mozognak, 24 nap a Tolna, Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei cégeknek, de több mint 30 nap Borsod-Abaúj Zemplén és Zala megyében.
A legnagyobb fizetési késedelem Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt több, mint 31 nappal, míg a legkevesebb, 11 nap Zala és Nógrád megyében.
A határidőben fizetett számlák aránya Komárom-Esztergom, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb és Somogyban a legalacsonyabb, 60,98 százalék.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.