Listázzák-e a muszlimokat az informatikai óriáscégek? Donald Trump ezt az ötletet akkor vetette fel, amikor tavaly november 13-án iszlamista merényletek sorozata következett be Párizsban.
Donald Trump már megválasztott elnökként is az iszlamista terror elleni harcot nevezte az egyik fő feladatának. Törökország, Svájc, Németország – és csak egyre rosszabb lesz, a civilizált világnak változtatnia kell gondolkodásán – írta a Twitteren a legújabb merényletek nyomán.
Today there were terror attacks in Turkey, Switzerland and Germany - and it is only getting worse. The civilized world must change thinking!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2016. december 19.
De vajon összeegyeztethető-e az alapvető jogokkal, hogy valakit a vallása alapján listára vegyenek? Nem! – válaszolta a Twitter főnöksége egyértelműen. Megszólalt a Microsoft szóvivője is, aki közölte: semmilyen körülmények között sem készítenek listát az Amerikában élő muszlimokról. Ugyanígy foglalt állást a Facebook, a Google, az Uber és az Apple. Ugyanakkor az Egyesült Államokban köztudott: a rendőrség és különösen a terrorelhárítás használja az informatikai óriások adatbázisát.
Maga Donald Trump meglehetősen ellentmondásosan foglalt állást ebben a kérdésben. Tanácsadói nemrég találkoztak kilenc vezető informatikai cég menedzsereivel New Yorkban, a Trump toronyban. Nem sok szivárgott ki a tanácskozásról, melynek a fő témája állítólag az volt, hogy az informatika óriásai hozzák vissza a termelést Kínából és más külföldi telephelyekről. Az informatikai cégek Hillary Clintont támogatták a választási kampány során. Kaliforniában, ahol az informatika központja van az Egyesült Államokban, győzött is Hillary Clinton, de a rozsdaövezetben Donald Trumpra szavaztak – írta a Le Monde.
A legutóbbi merényletek nyomán felerősödhet a nyomás az informatikai óriásokra: mégiscsak készítsenek listát a muszlimokról. A vallásszabadság kérdése rendkívül érzékeny kérdés az Egyesült Államokban, ahova az első telepesek épp a vallási üldözés elől menekültek el Európából. Donald Trumpot egy hónap múlva iktatják be, és utána kiderülhet: rákényszerítheti-e az állam az informatika óriásait arra, hogy listázzák a muszlimokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.