Elfogadhatatlannak tartja Sigmar Gabriel német alkancellár és gazdasági miniszter azt a politikát, amely a társasági adó csökkentésével igyekszik erősíteni az ország versenyképességét, és az uniós támogatásokkal pótolja a kieső bevételt. A német szociáldemokrata párt (SPD) elnöke a magyarországi társasági adó csökkentésével kapcsolatban beszélt erről hétfőn Berlinben.
Őszinte, komoly vitát kell folytatni az Európai Unióban (EU) a társasági adózásról, és helyes, hogy az Európai Bizottság vizsgálja, hogy az alacsony társasági adó illegális állami támogatásnak minősül-e - közölte egy kérdésre válaszolva Sigmar Gabriel gazdasági miniszter a német gazdaságpolitika 2016-os eredményeit értékelő tájékoztatón.
Az EU következő többéves pénzügyi keretének tervezésének folyamatában tárgyalni kell arról a jelenségről, hogy bizonyos kelet-európai tagországok csökkentik az adóterhet, és a kieső bevételt "kerülő úton", a nettó befizetők pénzéből pótolják - tette hozzá. Szerinte "nem fair, hogy egyes országok fizetnek, míg mások csökkentik az adókat", ez a politika ellentétes az "európai közérdekkel", és csak a nagyvállalatoknak kedvez.
Az alkancellárt egy lapinterjúval kapcsolatban kérdezték, amelyben azt mondta, hogy az EU-t egy "új adócsökkentési verseny fenyegeti, amelynek révén egyes tagállamok, mint például Magyarország vonzóbbá akar válni a vállalkozások előtt".
Sigmar Gabriel a Berliner Morgenpost című lapban a hét végén megjelent interjúban elmondta, hogy a német adófizetők nem értik meg, miért kellene adójukból olyan országok uniós támogatásait finanszírozni, amelyek közül egyesek az így szerzett pénzt a társasági adó csökkentésére fordítják, és ezzel tovább ösztönzik a németországi munkahelyek áttelepítését oda, ahol alacsonyabbak a bérek és az adókulcsok.
Az SPD elnöke közölte, az EU-ban sürgősen meg kell teremteni az igazságosságot az adózásban, ezért Németországnak a következő többéves pénzügyi terv összeállításáról szóló tárgyalásokon az eddiginél következetesebben kell fellépnie, ki kell állnia az adócsökkentési verseny megállításáért.
Hozzátette, Németország nem marad egyedül ebben a küzdelemben, "egy sor ország követ majd minket".
Sigmar Gabriel a hétfői sajtótájékoztatóján a többi között arról is beszélt, hogy a tömeges visszaélések miatt a származási országban járó családi pótlék szintjéhez kell igazítani az uniós társállamokból érkező bevándorlók nem Németországban élő gyermekei után a német állam által kifizetett családi pótlékot.
Egy kérdésre válaszolva viszont hozzátette, hogy a két ügy független egymástól, a társasági adózásnak és a családi pótlék rendszerének nincs köze egymáshoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.