Nem halad a korral, gyakran beteg és túl magas fizetést kér - sok hasonló előítélettel kell megküzdenie annak, aki 45 év fölött munkát keres. Azt pedig gyakran maguk az érintettek sem sejtik, hol követik el a hibát.
Két-három nyelvvizsga, diploma és több évtizedes munkatapasztalat sem elég gyakran egy állásinterjún, ha az embernek az a bűne, hogy elmúlt 45 éves. A HR-esek sem titkolják: nem szívesen alkalmaznak középkorú vagy a nyugdíj előtt álló dolgozókat. Hiába járhat EU-támogatás és magyar adókedvezmény is, a potenciális munkaadók tele vannak előítéletekkel.
A cégek 43 százaléka kevésbé nyitott az állásinterjúkon a középkorú jelentkezőkre – ez derül ki a 45 éven felettiek munkához jutását támogató Restart-Up program nem reprezentatív felméréséből. Amikor Pethő Anikó, a program egyik alapítója a LinkedInen írt arról, mennyire nem kellenek senkinek az idősebb dolgozók, tucatjával érkeztek válaszul a rémtörténetek. Volt, aki arra panaszkodott: a szemébe mondták, hogy 40 fölött esélytelen. Akadt olyan is, aki azt idézte fel, a munkaügyi hivatal egykori tanárnak nem akart állást adni a nyugdíjig hátramaradt három évére. Hiába jelezte, hogy szalag melleti munkát is vállal, ők csak szellemi munkára akarták kiközvetíteni, olyat viszont nem találtak. Egy HR-es azonban azt panaszolta:
nekem esélyem sincs elutasítani a 40+-osakat, mert a legtöbb esetben jelentkező sincsen.
A HR-esek, akik kitöltötték a kérdőívet, változatos indokokat mondtak, miért tartanak a középkorú dolgozóktól. A legtöbb szerint az egészségi okok jelentik a problémát, de a digitális felkészületlenség is a gyakori sztereotípiák között van, miként az is, hogy ezek az emberek nem szívesen tanulnak már újat. Pethő Anikó szerint ezeknek a félelmeknek valóban van alapjuk, csakhogy nem generációhoz köthető problémát jelentenek.
Sokan arra is panaszkodnak: hiába ajánlanak idősebb jelentkezőt, a fiatal vezető fél saját magánál tapasztaltabbat alkalmazni. A legtöbben attól is tartanak, hogy akinek már sok munka van a háta mögött, az magas fizetést kér – több HR-es is arról számolt be, hogy amikor végül mégis felvettek idősebb dolgozót, kiderült, előtte gyakran több százezer forinttal is túlbecsülték a fizetési igényüket. Meséltek olyan, hat nyelven beszélő munkakeresőről is, aki két éven át nem talált állást, egyebek között azért, mert mindenhol azt hitték, milliós fizetés alatt nem érné be semmivel.
Ez a 45+ már nem az a 45+
Ráadásul a mostani középkorúak már egészen más világban dolgoztak, mint a néhány évvel korábbi időszak 45-64 évesei. Aki most ebben a korban jár, az a munkában eltöltött éveinek nagy részében találkozott az élethosszig tartó tanulással, szinte egész aktív korában használt számítógépet, elvileg tehát nem volna ok arra, hogy emiatt gondolják rosszabb dolgozónak. Sokan gondolják úgy, hogy az idősebbeknél nagyobb a szakmai merevség, a cég kevésbé tudja őket a saját képére formálni. A vállalatnak azt kell ilyenkor eldöntenie: ez számít-e a kisebb rossznak, vagy az, hogy a fiatalok nagyobb része hagyja ott a céget pár év után. Egy ponton jelentenek az idősebbek biztosan többletköltséget a cégnek: míg egy 28 évnél fiatalabb dolgozónak évi 20 nap az alapszabadsága, egy 45 évnél idősebb már évente minimum 30 napot kivehet. Akinek 16 évesnél fiatalabb gyereke van, extra szabadnapokat kap ezen felül is, így a 45-54 éves korosztály még többet hiányzik a munkából.
Tízezrek keresnek munkát |
Valóban annyira rossz-e a középkorúak helyzete, mint ahogy azt a legtöbben érzik? A KSH szerint az 55 és 64 év közöttiek munkanélküliségi rátája 3,9 százalékos, ami jóval alacsonyabb az országos átlagnál, de még a 25-54 év közöttiek mutatójánál is jobb. Csakhogy a legnagyobb részük az államnál vagy az önkormányzatoknál dolgozik, a versenyszféra még mindig idegenkedik tőlük.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai azt mutatják: az összes nyilvántartott álláskereső 42 százaléka 45 éven fölötti. Ráadásul a legnagyobb többségük már az 55-ön is túl van: az ő korcsoportjukból 61 ezren, míg a 45 és 54 év közöttiek soraiból 56 ezren keresnek most munkát. Míg az ezredfordulón az összes álláskeresőnek alig 6 százaléka volt 55 évnél idősebb, 2010-ben pedig még mindig csak 10 százalék körüli volt az arányuk, mostanra ez a szám már 22 százalékos. Az 1950-es és 60-as évek fordulóján születetteké különösen elátkozott generációnak tűnik: az előző évtizedben még a 45-55 évesek közé tartozva, most pedig már 55 éven felettiként is ők teszik ki az álláskeresők legnagyobb részét. |
A HR-esek szerint a középkorúak legnagyobb hibája egy olyan probléma, amire kevesen gondolnak: hiába nagy a munkatapasztalatuk és a tudásuk, kimondottan rossz önéletrajzokat írnak. Visszatérő a kritika: sokszor egyáltalán nem derül ki a cv-ből, miért volna jó a cégnek, hogy épp a beadóját érdemes felvenni, nincs semmi benne, ami a jelentkező személyiségére utalna. Egy pályakezdő gyakran sokkal jobban el tudja adni magát, hiába kisebb a tudása – panaszolták többen is.
Az EU és az állam segítsége sem elég
Pedig a cégek is jól járhatnak azzal, ha idősebb dolgozókat vesznek fel. Az EU Európa 2020 stratégiájában is kiemelt cél a középkorúak nagyobb foglalkoztatottsága, a cégek pályázhatnak uniós támogatásra, ha 55 éven feletti dolgozót foglalkoztatnak. A kormány is segít: aki 55 évesnél idősebbeket alkalmaz, az kedvezményt kap a szociális hozzájárulási adóból, a támogatás mértéke havonta legfeljebb 14 500 forint lehet. Mindez azonban még együttvéve sem volt elég ahhoz, hogy sok cég érezze: megéri idősebbeket felvenni.
Van olyan pontja is a munkakeresésnek, amiben a tapasztaltabbak nagy előnyben vannak a fiatalokkal szemben: a legnagyobb erejük a kapcsolatrendszerük. Pethő Anikó arról is beszélt: már szerveztek találkozókat középkorú munkakeresőknek, ezeken derült ki, mennyire jól tudják hasznosítani egymás kapcsolatait – többen már munkát is találtak ennek köszönhetően.
Vannak persze olyan területek is, ahol jó eséllyel pályázhatnak munkára a 45 évnél idősebbek. Többen is arról számoltak be: a bankvilágban nem szokott nagy problémát okozni a kor, de az oktatásban is jobban megbíznak a tapasztalt dolgozókban, az értékesítési munkákban pedig a kapcsolatrendszer segít sokat. A skála másik végén a digitális ügynökségek állnak, ott gyakran már a 35-ön felettiek is matuzsálemnek számítanak, akik el is felejthetik az álmot, hogy munkát találjanak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.