Gazdaság hvg.hu 2016. december. 05. 18:56

Újabb havi harmincezer a kormány művészeinek

2017-ben már majdnem egymilliárd forintot költ az állam a Magyar Művészeti Akadémia tagjainak életjáradékára.

Havi harmincezer forinttal emelkedik a kormány kedvenc művészeinek életjáradéka január elsejétől. A hétfői Magyar Közlönyből kiderül: a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjainak járadéka jövőre havi 290 ezer forint lesz, a levelező tagoké pedig szintén 30 ezer forinttal, 220 ezer forintra nő.

Az MMA nem csak köztestületi státuszt kapott 2011-ben, de az Alaptörvényben is nevesítették a korábban Makovecz Imre, az ő halála óta pedig Fekete György által vezetett akadémiát. 238 rendes és 49 levelező tagja van, az ő életjáradékuk összesen 957,6 millió forintba kerül 2017-ben az államnak.

A kormány célja egyébként az, hogy az MMA tagjainak járadéka 2022-re elérje a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak tiszteletdíját. Ez jelenleg a rendes tagok esetében havi 455 ezer forint, a levelező tagoknál pedig 353 900 forint.

A Magyar Művészeti Akadémia a legbefolyásosabb szervezet a magyar kulturális életben. Az akadémia jelöli a Nemzeti Kulturális Alap döntőbizottságának egyharmadát, és az alap forrásainak elosztásánál is szükség van az MMA vagy elnöke jóváhagyására.

A hétfői közlönyben egy kormányhatározat is érinti az akadémiát: az Orbán Viktor miniszterelnök által szignált passzus felhatalmazza az MMA-t Makovecz Imre villájának megvásárlására. Az akadémiának a költségvetése is jelentősen nő jövőre: az idei 6,63 milliárd forintról 10,57 milliárdra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.