Az iszlám tiltja, hogy hívei kamatot fizessenek vagy elfogadjanak, mert azt a sátán művének tartják. Ez komoly kihívás elé állítja a bankokat, tekintve, hogy a világ közel ötöde iszlám. Azonban van egy jól bevált módszer, amit most az indiai jegybank is szorgalmaz.
Az indiai jegybank szorgalmazza, hogy a bankok nyissanak "iszlám ablakokat" azok számára, akiknek a vallási előírások tiltják, hogy kamatot fizessenek vagy elfogadjanak. Indiában a népesség 14 százaléka, de Európában is 6 iszlám vallású, ráadásul utóbbi esetében a migráció következtében ez a szám fokozatosan emelkedik, így egyre inkább elszaporodhatnak az úgynevezett saría bankok, ahol egyáltalán nem alkalmaznak kamatfizetést – írja a Portfolio.
De akkor hogy működik a bankolás? Valójában csak a kamatozás technikai kiiktatásáról van szó. Így működnek például a német iszlám "lakáshitelek" is: a bank megvásárolja a kiszemelt ingatlant, és a szokásosnál magasabb bérleti díj fejében kiadja ügyfelének, ami aztán idővel a tulajdonába kerül. A másik lehetőség, hogy egyből eladja az ügyfélnek az ingatlant magasabb áron, aki halasztott részletfizetéssel törleszt. Technikailag így nem történik kamatfizetés, így mindenki boldog.
Bankok, ahol nem szednek kamatot
A török bankrendszer eszközeinek öt százalékát adja négy iszlám bank, amelyekből kettő a tőzsdén is jegyezve van, az Albaraka Turk és a Bank Asya. Ezeknek a bankoknak az érdekessége, hogy vallási okokból nem szedhetnek kamatot, mégis az elmúlt negyedév árfolyammozgásain az látszik, hogy felumúlták a bankrendszer „hagyományos" szereplőinek teljesítményét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.