Gazdaság hvg.hu 2016. november. 18. 07:43

Röpködő eurómilliók: eszement eltérések a sportolói fizetésekben

A Paris Saint-Germain átlagos játékosa 22-szer annyit keres egy évben, mint az ugyancsak első osztályú Nancy hasonló státuszú tagja. A PSG-nél 5,5 millió euró, a Nancynál 256 ezer euró az átlagbér. Ez a legnagyobb eltérés Európában.

Sőt, a legnépszerűbb sportágakat felvonultató ligák világméretű összehasonlításában is. A vizsgálatot a Sporting Intelligence nevű brit ügynökség végezte el. A fizetési különbségek alapján tehát a Ligue 1, a francia profi liga a „legigazságtalanabb” a világon. Igaz, a spanyol profi liga sem a kiegyenlített keresetekről híres. A Barcelonánál az éves átlagbér 21-szer akkora, mint a Leganes-nél. Összességében az európai öt legerősebb focibajnokság közül a franciában a legalacsonyabbak a bérek. De azért nagy sajnálatra nincs ok.

A legrosszabbul eleresztett Nancynál 256 ezer euró az átlagbér, a középmezőnyös Nantes-nál pedig 360 ezer euró. Hozzájuk képest a PSG 5,5 milliós átlaga kiemelkedő. De az ugyancsak francia élcsapat, jelenleg a BL-ben is szereplő Monaco játékosai ugyanakkora éves bért kapnak, mint az angol bajnokság 15. helyén szerénykedő Watford tagjai. Az angol bajnokságban nincs egymillió euró alatti átlagfizetés, és a legalacsonyabb átlagbéres Burnley a francia bajnokságban az ötödik legjobban fizetett csapat lenne.

Nagyok a kereseti eltérések a német Bundesligában is, egy átlagos Bayern játékos 15-ször annyit keres, mint egy darmstadti. A világméretű összehasonlítás azt mutatja, hogy az európai fociban mély a szakadék a gazdag és a kevésbé tehetős klubok között. A leggazdagabb amerikai ligában, a kosarasokat tömörítő NBA-ben, csak kétszer nagyobb az átlagfizetés az élcsapatoknál, mint a kicsiknél, valamivel nagyobb, három-négyszeres, a baseballban, az NFL-ben vagy a hokiban. Ez persze tudatos szabályozás, például a fizetési sapka eredménye. Ha az egyes kluboknál elérhető keresetek között nincs fényévnyi különbség, a bajnoki küzdelmek kiegyenlítettebbek, és nem mindig ugyanazok a csapatok állnak a dobogón. Vagyis a bajnokságok vonzóbbak, érdekesebbek – írja a Le Figaro.

Eközben Európában, leszámítva a Leicester City tavalyi tündérmeséjét, szinte mindig ugyanazok állnak az élen, és a Bajnokok Ligájában is könnyen megjósolható, mely csapatok lesznek ott a legjobb négy között. Mindez a klubok anyagi lehetőségei közötti különbségből adódik, és a pénz egyre reménytelenebbül szétszakítja az európai focit. A leggazdagabbak már a mostani BL-től is fanyalognak, mondván, túl sok már ott is az eleve esélytelen csapat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. május. 06. 20:00

Dorka maximum fokozaton készül az érettségire, mégis stresszel – kiégő tinédzsereket termel a magyar oktatás

Állandó fáradtság, ingerlékenység, alvási problémák, megváltozott evési szokások, koncentrációs nehézségek – sokak számára csenghetnek ismerősen a felsorolt tünetek, ugyanis a 10 és 19 év közötti magyar fiatalok közül minden ötödik küzd valamilyen mentális zavarral Magyarországon. Bár a „kamaszkori kiégés” egyelőre nem hivatalos diagnózis, a jelenség nagyon is valós, és egyre több fiatalt érint. Mi áll a háttérben, és mit tehetünk a megelőzésért?