Jövőre bevezetik az egykulcsos, egységesen 9 százalékos vállalati nyereségadót - mondta a miniszterelnök egy konferencián. Varga Mihály szerint a lépés nyomán 145 milliárd marad a vállalkozásoknál. Az Opten nyilvántartása alapján 1107 cég járna nagyon jól (19-ről csökken 9 százalékra az adójuk).
Jövőre egyszámjegyű, 9 százalékos és arányos lesz a vállalati nyereségadó, ami egyaránt vonatkozik a kis- és középvállalatokra és a nagyvállalatokra - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Budapesten rendezett Regionális Digitális Konferencián csütörtökön.
Jelenleg 500 millió forintos adóalapig 10 százalékos a kulcs, felette 19. A KPMG adatai szerint az Orbán által beharangozott 9 százalékos kulcs lesz a legalacsonyabb az Európai Unióban.
Orbán azt mondta, erről a szerdai kormányülésen döntöttek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter előterjesztése, valamint a munkaadókkal folytatott korábbi egyeztetések alapján.
Orbán állítása szerint a minimálbér-emeléssel kapcsolatban azt kérte a nemzetgazdasági minisztertől, hogy "menjen el a falig": amit még a vállalkozók képesek elviselni, olyan magasra próbálja felvinni a magyar minimálbért.
1107 cég nagyon, a többi picit örülhet |
A hozzávetőleg félmilliós magyar vállalati/vállalkozói körben az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint 1107 olyan cég működik, amelynek adózás előtti eredménye több, mint 500 millió forint. A kormányfő által bejelentett- kétségkívül látványos és jól kommunikálható változás - e vállalati kör számára jelent igazi könnyítést, az 500 millió forint feletti eredmény esetén ugyanis jelenleg 19 százalék a társasági nyereségadó mértéke. A magyar vállalati kör túlnyomó többsége a kulcsváltó határ alatti eredményt tud „csak” összehozni, számukra a könnyítés mindössze 1 százalékpont. Nehezen hihető, hogy az amúgy is folyamatos forráshiánnyal küzdő vállalkozások helyzetében a kormányfői bejelentés látható javulást tudna eredményezni. |
A társasági adó egykulcsossá válását a Fidesz még 2011-ben ígérte meg, mégpedig 2016-os megvalósulással. Azonban tavaly ősszel ahelyett, hogy bevezették volna a könnyítést, inkább a stabilitási törvényt módosították. Ez ugyanis előírta, hogy 2016 januárjától a cégek profitját csakis egységesen lehet megadóztatni, függetlenül a cég méretétől, az adóalap nagyságától vagy bármi mástól - írta annak idején a VS.hu.
145 milliárd forint a tét |
A társasági adókulcs egységesen 9 százalékra csökkentése nyomán 145 milliárd forint marad a vállalkozásoknál -jelentette ki csütörtökön Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter reméli, hogy Orbán javaslatát el tudják fogadni a munkaadókkal és munkavállalókkal folytatandó péntek délelőtti tárgyaláson. A kormányzat ugyanis le szeretné zárni az egyeztetéseken a héten, hogy a jövő héten be tudja nyújtani a parlamentnek a tervezett javaslatokat. Ezzel reális lehetőség nyílna arra, hogy már január elsejével életbe lépjenek a módosítások, ami jó alapot teremtene arra, hogy a gazdasági növekedés a mostani 2-3 százalékos nagyságrendről 3-5 százalékos tartományba emelkedjen - mondta a miniszter. Kérdésre válaszolva elmondta: a költségvetésen a kormány számításai szerint nem kell módosítani, a 200 milliárd forintos tartalék elegendő kell, hogy legyen. Varga Mihály megjegyezte: az adókulcs csökkentésével a legkedvezőbb adózási feltételeket nyújtaná Magyarország az Európai Unióban. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.