Gazdaság MTI / hvg.hu 2016. november. 08. 06:12

Matolcsy szerint "nem szabad" válaszolnia a Patai lakására vonatkozó kérdésekre

Matolcsy György most a Világgazdaságnak mondta el, hogy nem kíván arról beszélni, hogy tényleg lakott-e Patai Mihály UniCredit-elnök lakásában. Mint mondta, a jegybank elnökének szerinte nem is szabad válaszolnia egy ilyen újsághírre.

Ismét nem akart reagálni Matolcsy György jegybankelnök arra a korábbi sajtóértesülésre, hogy lakott-e Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatójának lakásában. Matolcsyt most a Világgazdaság kérdezte meg az értesülésről, amelyet felfüggesztése előtt még a Népszabadság írt meg.

Matolcsy a kérdésre azt reagálta, hogy eltekint a kérdéstől,

mert ez a magánélet része, az erre vonatkozó közérdekű adatot kiadtuk.

Arra  felvetésre, hogy ha Patai Mihállyal üzleti kapcsolatban áll, akkor az összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel, Matolcsy azt válaszolta, hogy szerinte nem is kell reagálnia egy ilyen hírre:

Feltétlenül nem szabad válaszolnia a jegybank elnökének egy olyan újsághírre, amely nagyon sok valótlan, hamis, blöffnek bizonyuló állítás után érkezik. Ugyanaz a blöffsorozat. Ön egy újságcikkre hivatkozva feltesz nekem egy magánéletemet érintő kérdést, amelyet az Országgyűlés plenáris ülésén megválaszoltam. Az átmenetileg használt ideiglenes lakcím nem számít közérdekű adatnak, a magánéleti változás pedig semmilyen módon nem befolyásolja a jegybank szakmai tevékenységét. Részemről ezt a kérdést lezártnak tekintem.

Korábban Matolcsy a parlamentben szintén "blöffsorozatnak" nevezte az értesüléseket, amelyeket egy "bulvárszabi" nevű lap írt, majd elmondta balatonakarattyai állandó lakcímét.

Az interjú további részében Matolcsy egyébként a monetáris politikáról beszélt, és azt mondta, 2018-19-ig fennmaradhat a jegybank laza monetáris politikája, az MNB ugyanis berendezkedett és beállt egy hosszú távon működőképes alapkamatszintre, amely még abban az esetben is tartható, ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (FED) új alapkamat-emelő ciklusba kezd, és erre esetleg válaszol az Európai Központi Bank (EKB) vagy a japán jegybank.

"Elmentünk az alapkamat-csökkentésben addig a mérföldkőig, ameddig ismerjük a világot" – mondta Matolcsy György, megjegyezve, hogy az egy százalék körüli, a 0,9 százalékos szint a legalacsonyabb, amelynél még tudható, hogyan működnek közgazdasági törvények. Az MNB elnöke az elmúlt évekhez képest kisebb hatású jegybanki beavatkozásokat, monetáris politikai stabilitást ígért a jövőben.

Arra a felvetésre, hogy egyes elemzők szerint a 310 eurós szintnél erősebb forintárfolyamot nem szeretne a jegybank a nyereségének védelmében, leszögezte: "nem is lehet sem eredmény-, sem árfolyamcélunk".

Matolcsy azt is mondta, hogy versenyképességi fordulatra és strukturális reformokra van szüksége az országnak. Kifejtette: a magyar gazdaság potenciális növekedése messze a történelmi trendvonal alatt van, azért, mert az elmúlt huszonöt évben két időszakban jelentősen megtört. "Először 1990 és '93 között, majd 2003 és 2007 között, ezeket a trendvonalakat helyreállítottuk 2010 után" – tette hozzá.

"A monetáris politikai ciklus második félidejében már nem tervezünk új hitelprogramokat, az MNB egy konzervatív gondolkodású jegybank, elsődleges célja a stabilitás. Most versenyképességi fordulatra van szükség, ami kifejezetten a kormányzati és az üzleti élet közös döntése, most nekik kell lépni" – emelte ki a jegybank elnöke. Mint mondta: a kormány pénzzel is tudja finanszírozni ezeket a szerkezeti reformokat.

"Az államháztartási hiány ugyan nem mehet 2,4 százalék fölé, de 2,4 százalékig mi azt javasoljuk, hogy ebben az évben és a következő évben is nyugodtan vigye fel a hiányt, és ott költsön, ahol versenyképesség-javulás lesz belőle" – vélekedett Matolcsy György.

Ígéretet tett arra, hogy a jegybanki alapítványok leépítik állampapír-állományukat Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének kérésére, azonban érzékeltette, hogy nem értenek egyet az EKB elnökének kérésével.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.