Már átlagosan havi bruttó 200 ezres bérek vannak a kiskereskedelemben, így is marad azonban a munkaerőhiány; Mészáros Lőrinc rakétaként emelkedik a leggazdagabb magyarok listáján; kormányhoz közeli kezekbe kerülhet most már a teljes vidéki nyomtatott sajtó; Németországban rajthoz álltak a hidrogénnel hajtott vonatok. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A kiskereskedelemben a munkaerő kínálata nincs pariban a kereslettel, azaz nem olyanok vannak állás nélkül, akikre szüksége van a láncoknak. És nagyon úgy néz ki, hogy ezen a ‘kényszerbéremelések’ sem nagyon tudnak segíteni.
Pedig a bérek tényleg nőttek: 2016 júniusában csaknem 200 ezer forint volt a havi bruttó átlagkereset a boltokban, míg egy évvel korábban még csak 182 ezer, ami átlagosan nagyjából 10 százalékos fizetésemelés. Fel kell tehát készülni arra, hogy a külföldre áramló magyar munkaerő nagy része nem tér vissza belátható időn belül, mert ehhez olyan bérnövekedésre lenne szükség, ami köszönő viszonyban sincs a láncok által az utóbbi időben bedobott emelésekkel.
Szinte a teljes megyei napilaphálózat a kormányhoz közeli vállalkozókhoz kerülhet – ezt vetítették előre a hvg.hu forrásai azt követően, hogy a Mediaworks és vele a kiadó tulajdonában levő tucatnyi megyei újság az Opimus Presshez került.
A következő célpont a Russmedia lehet, iparági hírek szerint a cég már közel áll a felvásárláshoz. Az osztrák tulajdonban levő kiadó három napilapot publikál, hozzá tartozik a Hajdú-Bihari Napló, az borsodi Észak-Magyarország és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kelet-Magyarország. A tranzakcióról megkérdeztük a cég ügyvezető igazgatóját is, Fodor István azonban nem kívánta kommentálni értesülésünket.
Az eddig megszokottnál akár 60 százalékkal magasabb gázszámlát is kaphatnak azok, akiket most októberben vett át az állami közműcég a Tigáztól - közölte a Figyelő. A növekvő havidíj az úgynevezett részszámlásokat érintheti, tehát azokat, akik nem a tényleges fogyasztásukat, hanem egy havi fix díjat fizettek minden hónapban, és az elszámolás módszeréből adódik - írta a Figyelő.
A két társaság ugyanis nem egymással, hanem külön-külön a fogyasztókkal rendezi a cechet. Mivel azonban az átadás-átvétel a fűtési szezon kezdetére esett, technikailag ez azt jelenti, hogy most a háztartások többsége egy nagyobb összeget visszakap a Tigáztól, amit viszont részletekben ki kell majd fizetnie a Főgáznak.
A különbözetet tehát előre megfizeti ugyan a korábbi szolgáltató, a csekken szereplő nagyobb összeg politikai üzenetétől így is tartanak az érintettek.
A hét képe: Új kilátót adtak át Tihanyban, az erősen megosztó Kőröshegyi völgyhídra is ilyen pazar látvány tárul belőle.
Mintegy egy éve terjed Magyarországon egy valószínűleg orosz kezdeményezésű pilótajáték, a Kairos – írja az Index.
A cég "passzív jövedelemszerzést", vagyis munka nélküli pénzt kínál az ügyfeleknek egy bizonyos összeg befizetéséért cserébe. A szolgáltatás, amelyet a cég az ügyfeleken keresztül árul elvileg tárhely-bérbeadás, amely után a résztvevők elvileg havonta pénzt kapnak majd. Aszerint, hogy mennyi pénzt fizettek be az elején, és mennyi tárhelyet tudnak bérbe adni, pénzt kapnak havonta egy nem túl elterjedt fizetési rendszeren keresztül. A fix feltétel, hogy napi 10 órát legyen bekapcsolva a nethez is csatlakozott gépük.
A Kairos a lap szerint egy sima pilótajáték, nincsenek ügyfelei a szolgáltatásra, és valószínűleg nem is árulják.
Németországban fut majd az első olyan vonat, amely semmilyen szennyező anyagot nem bocsát ki; a hidrogénhajtásnak köszönhetően kizárólag gőzt enged a levegőbe.
A francia Alstom gyártotta Coradia iLintből Alsó-Szászország már 14 darabot rendelt, s ha beválik, várhatóan jó néhányat helyettesíthet a Németországban közlekedő négyezer dízelmozdony közül – írja a Die Weltre hivatkozva a The Independent.
Még mindig Csányi Sándor vezeti a Forbes listáját 283,1milliárddal, igaz, vagyona csökkent az előző évhez képest. Az OTP elnök-vezérigazgatója az OT Industries és a Bonafarm gyengébb éve miatt veszített.
Mészáros Lőrinc két éve került fel először a listára, most 35,4 milliárd forinttal a 28. helyen áll. A felcsúti polgármester cége nemrég a MÁV-val kötött lukratív szerződést, és sajtóértesülések szerint ő állhat a Népszabadságot korábban kiadó Mediaworks megvásárlása mögött is.
A Simicskához hasonlóan kegyvesztetté vált Spéder Zoltán, aki nemrég eladta tulajdonrészét az FHB Bankban, és ugyancsak megvált a Portfolio.hu-t is kiadó Net Média Zrt.-től, idén már nem került fel a listára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.