Nem tudni, mikortól és mennyi, de jelentős lesz a lépés – ígéri Varga Mihály.
A bérhez kapcsolódó (nyugdíj és egészségügyi) járulékok „jelentős” csökkentésének lehetőségéről beszélt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A kormány előre nem mond fix tételeket, a csökkentés lehetősége jogilag meg van nyitva, „de nem volna helyes a piaci szereplőkkel való egyeztetés nélkül elfogadni” – mondta a miniszter.
Határidőhöz nem vagyunk kötve, ha lesz tehercsökkentés, akkor Varga szerint jó lenne minél hamarabb meglépni.
Varga Mihály most úgy fogalmazott, mintha a kormánynak eddig nem lett volna szokása minimális határidőkkel, gyakorlatilag szakmai egyeztetés nélkül törvényeket módosítani. Azt mondta, adni kell időt a partnereknek is, hogy kialakítsák az álláspontjukat, és a gazdaságnak is fel kell készülnie a lépésre.
Mivel a nyugdíj és az egészségügy 3 ezer milliárd, illetve 1900 milliárd forintos tétel a költségvetésben, a járulékoknak már egyetlen százalékos módosítása is százmilliárdos nagyságrendet jelent, a büdzsé stabilitását viszont ezekben a kasszákban nem lehet veszélyeztetni – mondta a miniszter.
Ha viszont nem csak 1-2 százalékos, hanem jelentős csökkenés lesz, akkor olyan konstrukciót kell alkotni, hogy Magyarország a befektetők szemében versenyképes közterhekkel rendelkezzen, akár Szlovákiával vagy Csehországgal szemben is.
A járulékcsökkentés miatt Varga szerint nem kell adót emelni, az országban beindult bérnövekedés eleve több járulékbefizetést eredményez, vagyis ebből lehet engedni.* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.