Gazdaság MTI 2016. október. 31. 14:07

Általános sztrájkba léptek az egészségügyben dolgozók Romániában

Határozatlan időre általános sztrájkba lépett hétfőn több mint 82 ezer román egészségügyi dolgozó, miután a postások is felfüggesztették a munkát.

Az egészségügyben dolgozók érdekeit védő Sanitas szakszervezet vezetői szerint több mint 82 ezer dolgozó szüntette be a munkát. Egyes kórházakban csak a sürgősségi eseteket látták el, de voltak olyan egészségügyi intézmények, amelyeknek a tevékenységét nem érintette a munkabeszüntetés.

A tiltakozók azt követelték, hogy az idei béremelésekben a szociális munkások, valamint a kórházak adminisztratív személyzete és a megyei közegészségügyi igazgatóságok dolgozói is részesüljenek. Azt nehezményezik, hogy jelenleg túl nagyok a bérezési különbségek a rendszerben dolgozó vezető beosztású személyek, illetve az adminisztratív és a kisegítő személyzetként dolgozók fizetése között.

Az orvosok és az ápolók jobb munkakörülményeket is kérnek, és remélik, hogy a parlament úgy fog módosítani a román kormány által idén elfogadott, és a sztrájkot kiváltó két sürgősségi kormányrendeletet, hogy azokba az ő követeléseiket is belefoglalják.

Romániában nem ez az egyedüli általános sztrájk a közszférában, hiszen a postások is felfüggesztették a munkát meghatározatlan időre még csütörtökön. Ők is magasabb bért követelnek.

Az eddigi tárgyalásokon több béremelési tervezetről egyeztettek, de hétfő kordélutánig a felek nem tudtak megállapodásra jutni. A postások érdekeit védő szakszervezetek szerint a postások a leveleket kézbesítik, de a csomagokat nem juttatják el a címzettnek.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.