Őfelsége, a XVII. század első felében uralkodott francia király nem támadt fel, csak a róla elnevezett extra minőségű konyak érkezett meg a kínai fővárosba.
Az egyik legnagyobb francia italforgalmazó, a Rémy Cointreau üzletet nyitott Pekingben, a Shin Kong Place plázában, a Berluti és a Hermes butik közvetlen szomszédságában. Az évtizedeken át pihentetett királyi szériát tehát nem az átlagvásárlónak szánják. Hanem az egyre igényesebb kínai elitnek. A Rémy Cointreau e különleges konyakjának palackja ugyanis 3000 eurónak megfelelő jüanba kerül. És ide némi magyarázat kívánkozik.
Kínában ugyanis három éve kemény hadjárat folyik a korrupció ellen, Hszi Csin-ping elnök, pártfőtitkár hatalomra kerülése óta. Korábban, a kilencvenes és a kétezres években az üzleti ajándékozás nagyon megugrott a luxuscikkek forgalma. Az üzleti ajándékozás persze az esetek nagy részében korrumpálás volt. Az utóbbi három évben a nagy francia ital és divat cégek forgalma Kínában visszaesett a korrupció-ellenes kampány hatására.
De akinek hosszú távú tervei vannak, nem írta le a kínai piacot
– mondta Eric Vallat, a Remy Cointreau vezérigazgatója a Reuters pekingi tudósítójának. „A szeptemberi nyitás óta remek a forgalmunk, nem kizárt, hogy újabb üzletet nyitunk” – tette hozzá.
De kik most a vevők?
Megváltozott a vásárlók összetétele. Most nem a cégek veszik kartonszámra a konyakot, hanem igényes, tehetős egyéni vásárlók, akik egy nagy családi ünnepet akarnak felejthetetlenné tenni egy üveg XIII. Lajos konyakkal. Kínában évente 16 millió háztartás kerül be a fogyasztói szempontból középosztálynak tekinthető kategóriába. És e szegmens legfelső része olykor-olykor megengedhet már magának egy 3000 eurós konyakot. Ehhez még azt kell hozzátenni, hogy a világszerte jelenlévő Rémy Cointreau globális forgalmának harminc százaléka a kínai piacon realizálódik. Egyelőre még az észak-amerikai országok, az USA és Kanada a legnagyobb fogyasztók, de a tendencia a kínai piac térnyerését jelzi. Tehát XIII. Lajos tartós pekingi uralkodásra rendezkedik be.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.