Újabb offshore cég tűnt fel a Jobbik által támadott letelepedésikötvény-bizniszben, hiába mondta Rogán Antal, hogy az nem is úgy van, mert ismerjük a tulajdonosait.
Bár a legnagyobb forgalmat lebonyolító letelepedésikötvény-cég, a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) a Kajmán-szigeteken van bejegyezve, azért nem számít offshore-nak, mert ismertek a tulajdonosai – magyarázta korábban Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. Rogán 2013-ban, még a gazdasági bizottság elnökeként beszélt erről, meg is nevezve a tulajdonosokat: Boros Attilát, Lian Wangot, Simon Mutot és Jonathan Chant. (Emlékezzünk, utóbbi bankár volt az, akinek a neve szerepel a Habony Árpád számára foglalt exkluzív hongkongi helikoptertúra papírjain.)
Ám a csütörtöki Magyar Nemzet szerint Rogánnak "már megint nem sikerült igazat mondania", mert a cégből kiszervezték a legnagyobb bevételt hozó tevékenységet a nagyon hasonló nevű Hungary State Special Debt Management (HSSDM) nevű cégnek. Ez utóbbi cég tulajdonosai már a brit Virgin-szigeteken vannak bejegyezve, ahol a cégadatokhoz nem lehet hozzáférni, s így homályban marad a valós tulajdonosok kiléte.
A rejtélyes HSSDM-et Hongkongban jegyezték be 2012. december 4-én,
négy nappal azelőtt, hogy a letelepedési kötvényről szóló magyar jogszabály hatályba lépett volna.
A cégalapítók tehát eléggé jólértesültek lehettek. Az üzlet úgy működik, hogy a HSSDM aratja le a hasznot, mert ennek a cégnek fizetik be az ügyfelek az 50-60 ezer eurós szolgáltatási díjat, a HSSDF-nek pedig csak a kötvény árát, amelyet az továbbküld Magyarországra.
A HSSDM 2014 elején nevet váltott, beszédesen már Hungary Immigration Consultingnak hívják, és volt némi változás a menedzsmentben is. A tulajdonosi szerkezet azonban érintetlen maradt: 25 százalékban a Star Wealth Ltd., 30 százalékban a Prime Aly-ly Ltd., 45 százalékban az Ace Deal Investments Ltd. birtokolja.
Ezek a társaságok mind a Brit Virgin-szigetek által nyújtott adókedvezményeket és anonimitást élvezik, ezért nem lehet kideríteni, végső soron kik aratják le a hasznot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.